• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Ekim 2019
  • 10:23
 
Sarı’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı 4.Hükümet Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, "Fedakarlıkları, emekleri, sevgileri ve mücadeleleriyle insanlığın umudunu yeşerten kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü tebrik ediyorum." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin kadınlarının da tarih boyunca istiklal ve istikbal mücadelelerinde daima en ön safta yer aldıklarını belirten Sarı, kimi zaman devletin kuruluşunda, kimi zaman da vatanın kurtuluşunda görev üstlenen kahraman kadınların, geride asla unutulmayacak, günümüz kadınlarına rehber olacak bir miras bıraktıklarını belirtti.

"15 Temmuz gecesi kadınlarımızın fedakarlığı tarihimize nakşoldu"

Sarı,bugün de kadınların Türkiye'nin demokrasi, kalkınma ve özgürlük mücadelesine damgalarını vurduklarını ifade ederek, "15 Temmuz gecesi kadınlarımızın gösterdiği fedakarlıklar ve cesaret, asla unutulmayacak bir görüntü olarak tarihimize nakşolunmuştur."

Tüm kadınlarımızın 8 Mart Kadınlar Gününü gönülden kutluyorum.

AK Parti’nin Kadınlar konusunda attığı adımlar bir başarı hikâyesidir. Türkiye'de kadını gerçek anlamda özgürleştiren hareket AK Parti'dir. Bizim teşkilatlarımızı kadın aday konusunda zorlayan bir Genel Başkanımız var. Kadın bakış açısını, hassasiyetlerini, merhametini, samimiyetini karar alma mekanizmasına yansıtmak için onları yüreklendiren, yolunu açan bir Cumhurbaşkanımız var. AK Parti kadar kadını politikalarının merkezine yerleştiren başka bir siyasi hareket yoktur. 2002'de parlamentodaki kadın milletvekili sayısı 24, kadın temsil oranı 4,4 iken, 24 Haziran sadece AK Parti sıralarında 53 kadın milletvekilimiz var. Elbette kadın oranımız mevcut hâliyle çok düşüktür, bu oranın artırılması için hepimize büyük görevler düşmektedir. Artık kadınlarımız "Siyasette biz de varız." diyor. Bugün kadınlarımız “ ilgim, bilgim ve donanımımla” siyaset yapabilirim diyor. Dış politika, ekonomi, enerji, sağlık gibi tüm alanlarda fikirleriyle yer alabilecek yetkinlikte olan kadınlarımız var. Kadınlarımızın; özellikle aileyi merkeze aldıkları, kadın ve çocukların yaşadıkları sorunları bizzat kendileri deneyimledikleri için, yönetim mekanizmalarında yer almaları Türkiye için büyük bir güç demektir.

Bu düşüncelerle, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yitirdiklerimiz başta olmak üzere ülkemizin bekası, milletimizin istikbali için şehit olan tüm kadınlarımızı şükranla yad ediyorum. Şiddetin kurbanı olarak hayatlarını kaybeden kadınlarımıza da Allah'tan rahmet diliyorum. Canlarından çok sevdikleri çocuklarını, eşlerini, babalarını, kardeşlerini vatan uğruna toprağa veren şehit yakınlarımıza sabır temenni ediyorum. Ülkemizdeki ve dünyadaki tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü gönülden tebrik ediyorum."


Yorumlar (1)
    Google