• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Şubat 2020
  • 23:43
 
MÜTEAHHİTLİĞE AYAR! AKAMDER (Adana Kamu Müteahhitleri) Çevre Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin ‘e hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak Müteahhitlerle ilgili kanunları ele aldılar.

AKAMDER Başkan Mustafa Karslıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri inşaat sektörünün mihenk taşı bir kurum olana Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünü ziyaret ederek kuruma yeni atanan Halit Ergin e hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Ziyarette AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu “Uzun yıllar kurumda görev yapan Müdürümüz Halit Ergin Bey in Müdürlüğü bizi son derece memnun etmiştir. Sektörle ilgili konulara son derece hâkim olması bilmemiz ve bu ziyaretteki bizlere olan yaklaşımı memnuniyet verici. Son yıllardaki sektörümüzdeki sorunlara vesile olan bürokratik gelişmelerin çıkmaza girmemesi için bilgilendirilme ihtiyacımız giderileceğine inanıyoruz. Müdürümüze başarılar diliyoruz.” Dedi.

Ziyarette konuşan Çevre Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin “AKAMDER son yıllarda başarılı çalışmalarıyla gündemde yer almaktadır. Bu ziyaretteki nezaketlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Kurum olarak birlikteki çalışmalarımız elbette büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden işlerin hizmetlerin daha başarılı olması için istişarelerimiz devam edecektir. Bu anlamda yeni gelişmeleri sunmak açıklamak bilgilendirmek konusunda kurum olarak her türlü desteği vereceğiz.” Dedi. 

 

Müteahhitlik sınıflandırılması hakkında şöyle devam etti; 02 mart 2019 tarihli 30702 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Yönetmeliğine göre; Bu Yönetmeliğin amacı; plân, fen, sanat, sağlık, çevre şartlarına ve standartlara uygun yapı inşa edilmesine yönelik yapım faaliyet ve süreçlerinin takibini sağlamak üzere, yapı müteahhitlerinin ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliklerine göre sınıflandırılarak yetki belgesi numarası verilmesine, kayıtlarının tutulmasına, belge numaralarının veya gruplarının iptaline ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜME EK YETERLİLİK ŞARTI 

Müteahhitleri 9 sınıfa ayıran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüme ek bir bölüm açacak. Eğer yapılacak iş dönüşüm projesi ise yeterlilik konusunda daha titiz davranılacak, 1 üst sınıf olma zorunluluğu aranacak. Mesela B sınıfı bir müteahhidin yapabileceği bir proje var, eğer bu proje dönüşüm kapsamındaysa firmanın A sınıfı şartlarına sahip olması istenecek. Bu şekilde kentsel dönüşü projelerinin aksamasının önüne geçilecek, vatandaşın mağduriyeti önlenecek. 

İŞTE O SINIFLAR 

A sınıfı müteahhit son 15 yılda tek sözleşmede 90 milyon liralık iş yapmış olmalı. Bu sınıftaki müteahhit istediği metrekarede inşaat yapma hakkına sahip olacak. 

B sınıfı müteahhit son 15 yılda tek seferde 65 milyon liralık iş ve tek sözleşmede 32 bin 500 metrelere iş yapmış olmalı. Bu gruptaki firmaya daha önce tamamladığının iki katı yani 65 bin metrekareye kadar iş yapma yetkisi verilecek. 
C sınıfı müteahhit son 15 yılda tek sözleşmede 45 milyon liralık iş yapmış, yine tek seferde 22 bin 500 metrekare iş yapmış olmalı. Bu sınıfa tek işte 45 bin metrekareye kadar inşaat hakkı verilecek.

D sınıfı müteahhitlere tek sözleşmede 30 milyon liralık iş ve 15 bin metrekare inşaat yapma şartı gelecek. Bu sınıfa giren firma yine tamamladığı işin 2 katı yani 30 bin metrekare inşaat yapma hakkına sahip olacak. 

E sınıfı müteahhit tek sözleşmede 15 milyon liralık iş ve 7 bin 500 metrekare iş yapmış olmalı. Bu sınıfın yeni sistemde tek ruhsatta üstlenebileceği iş 15 bin metrekare. F sınıfı müteahhitte aranacak kriter tek seferde 3 milyon liralık iş ve tek seferde 2 bin 500 metrekare tamamlamış olması. 

F sınıfı firma tek ruhsatta 5 bin metrekare yapabilecek.

G sınıfı müteahhit firma tek sözleşmede 1,5 milyonluk iş yapmalı ve 1500 metrekare tamamlamalı. Bu sınıf tek ruhsatta en fazla 3 bin metrekare yapabilecek. H sınıfı müteahhitler de iş deneyimi aranmayacak ancak bu firma en fazla tek ruhsatta 1000 metrekare inşaat yapabilecek.
Geçici sınıfta ön şart aranmıyor. 500 metrekare ve en çok 2 katlı olacak şekilde kendi evini yapmak isteyenlere 1 defaya mahsus bu hak veriliyor. 

AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu sonraki açıklamasında “Gündemdeki yapım işleri için Yetki gruplarına ilişkin ekonomik yeterlilikler ve üstlenebilecek yapım işi bedellerindeki asgari şartlardaki değişikliklerin Müteahhitlerin yakından ilgilendirdiğini bu konuda üyelerimizin ve sektörün haklarını öğrenme açısından ziyaretin önemini” belirtti. 


Yorumlar (1)
    Google