• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 28 Şubat 2020
  • 04:49
 
"Kararı Adanalılar versin" Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, Adanalıların ve esnafın Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nin minibüslere açılmasını istediğini belirterek, referandum yapılmasını önerdi

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, Ali Münif Yeğenağa Caddesi'ne, şehir içi yolcu taşımacılığı yapan minibüslerin girmesine izin verilmemesinin sadece bölgedeki esnafın değil, tüm Adana'nın sorunu olduğunu söyledi. Mevcut durumun en fazla vatandaşı mağdur ettiğini, Adana'daki 18 minibüs kooperatifinden sadece 10'unun Ali Münif Yeğenağa Caddesi'ne girmesine izin verilmesi ile sorunun çözüme kavuşacağını dile getiren Başkan Sözütek, "Burasıyla ilgili referandum yapalım. Kararı Adanalılar versin" dedi.  

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, Mavi Radyo'da yayınlanan Mavi Politika programının canlı yayın konuğu oldu. Moderatörlüğünü Ebru Özgürdal'ın üstlendiği, Bekir Sıtkı Özer ve Alper Tansel'in sorularıyla katkı koyduğu canlı yayında, esnafın genel sorunlarının yanı sıra yük taşıyan ağır tonajlı araçlar ve tur otobüslerinin rahatlıkla girdiği Ali Münif Yeğenağa Caddesi ve Büyüksaat'in şehir içi yolcu taşımacılığı yapan minibüslere yasak olması, yol kenarlarına yapılan araç parkları, kaldırım işgalleri, kayıt dışılık gibi önemli konular da masaya yatırıldı. 

Vatandaşların da canlı telefon bağlantısı ile katıldığı programda gündemin ana konusunu, Ali Münif Yeğenağa Caddesi'ne şehir içi yolcu taşımacılığı yapan minibüslerin girişine izin verilmemesi oluşturdu. 

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nin minibüslere yasaklanmasının hem bölge esnafı ve vatandaşları mağdur ettiğini hem de kent trafiğini felce uğrattığını söyledi. Yapılacak düzenleme ile kent trafiğindeki karmaşanın sona ereceğine, esnafın ve vatandaşın mağduriyetinin giderileceğine dikkati çeken Birlik Başkanı Sözütek, "Bu konu 10 yıldır Adana'nın kanayan yarası. Esnaf iş yapamıyor perişan, vatandaş ulaşım sıkıntısı çekiyor, onlar da perişan. Trafiğin hali ortada. Ali Münif Yeğenağa Caddesi ve Büyüksaat civarı gündüz otopark olarak kullanılıyor. Bu durum esnafı da çalışanları da vatandaşları da rahatsız  ediyor. Bakın Adana'da yolcu taşımacılığı yapan 18 minibüs kooperatifi var. Biz diyoruz ki gelin bu 18 kooperatiften 10'unun Ali Münif Yeğenağa Caddesine girmesine izin verilsin. Büyükşehir Belediyesine ait otobüsler ile Özel Halk Otobüsleri bu güzergahı zaten kullanmayacak.  Abidinpaşa ve Cemal Gürsel Caddelerinde trafik akışı eski güzergahına çevrilsin. Bu düzenlemeyi yaparsanız kent trafiğini rahatlatırsınız, esnafımızın işleri açılır, vatandaşa ulaşım kolaylığı sağlanmış olur. Ali Münif Yeğenağa ve Büyüksaat eski cazibesine kavuşur. Aksi halde bu yara kronikleşerek çözümsüz bir hale gelecek" dedi. 

 

"ZEYDAN KARALAR BU SORUNU ÇÖZER"

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın, Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nin yolcu taşıyan minibüslere açılmasıyla ilgili çalışmalar yapılacağı yönünde açıklamalarının bulunduğunu hatırlatan Başkan Sözütek, "Adanalı diyor ki Başkan Karalar söz verdiyse, sözünün gereğini yapar. Biz gerek esnaf olarak, gerekse Adanalılar olarak, sayın Zeydan Karalar'ın, kentimizin ve vatandaşlarımızın menfaatine olan bu düzenlemeye yapacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Açıklamalarında tarihi Taşköprü'den örnek veren Birlik Başkanı Nihat Sözütek, "Taşköprü, hala kullanımda olan en eski köprü. Ancak trafiğe kapatıldı, Taşköprü'nün adı unutuldu. Burası da aynı kaderi yaşamasın. Ali Münif Yeğenağa'yı minibüslere açalım. İnsanlar Yağcami'ye, Büyüksaat'e gelsin. Bakın bu sadece o bölgedeki esnafın değil, tüm Adana'nın sorunu. Mevcut durumdan en fazla vatandaşlarımız mağdur. Yüzlerce imza toplanmış, belediyeye bir o kadar dilekçe verilmiş. Gelin referandum yapalım, bağımsız şirketlere anket çalışması yaptıralım, Ali Münif Yeğenağa Caddesi ve Büyüksaat'le ilgili kararı Adanalılar versin" ifadelerini kullandı. 

Radyo programına telefonla bağlanan vatandaşlar da Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nin yolcu minibüslerine yasak olmasından kaynaklı yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'a çağrı yapan vatandaşlar, Ali Münif Yeğenağa Caddesi'ni minibüslere açmasını, Abidinpaşa ve Cemal Gürsel Caddelerini de eski güzergahına çevirmesini istediler. 


Yorumlar (1)
    Google