• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 16 Aralık 2019
  • 02:50
 
“Basın Kartı Komisyonu, 10 aydır toplanmıyor!” ​CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın sarı basın kartı komisyonunun toplanmaması başta olmak üzere medyanın dertlerini yansıttığı önergesine verdiği geçiştirme yanıtları yadırgadı.

 

KENT- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin’in mesleklerini bin bir zorlukla ve ekonomik sorunlara rağmen icra etmeye çalışan yerel ve yaygın basının sorunlarını yansıttığı önergeye yanıt geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından verilen yanıtın yetersizliğine dikkat çeken Dr. Şevkin, her türlü zorluğa rağmen halkın haber alma hakkını gözeten medyanın içine düşürüldüğü durumu sorgulamaya devam edeceğini vurguladı.

Gazeteciliğin en önemli unsurlarının başında ‘sarı basın kartı’nın geldiğini ifade eden Dr. Şevkin, hızlı haber ulaştırma, kaynaklara erişim, toplantı, toplumsal eylem ve gösterilerde gazetecinin kalkanı ve referansının sarı basın kartı olduğuna dikkat çekti. Dr. Şevkin, soru önergesinde binlerce medya mensubunun komisyonun toplanmasını ve alınacak kararları beklediğini belirtmesine rağmen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Basın Kartı Komisyonunun toplanması, çalışma ve karar alma usulleri 25.08.2015 tarihli ve 29456 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Basın Kartı Yönetmeliği’nin 20. Maddesinde düzenlenmiştir. Bu kapsamda son ‘Basın Kartı Komisyonu Toplantısı’ 4 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Basın Kartı Yönetmeliğinde aranan şartları taşıyan basın mensupları için basın kartı düzenlenmektedir” demekle yetindi.

WEB SİTESİ ADRES GÖSTERİLDİ

Dr. Şevkin’in basın mensuplarının mesleklerini kolayca icra etmelerine yönelik iyileştirmelerin yapılabilmesine olanak tanınması gerektiğine yönelik sorusuna karşılık Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın web sitesi adres gösterildi.

Dr. Şevkin’in TBMM’ye sunduğu önergesinde şu sorular yer alıyordu:

“1- Gazetecilerin müracaatları çerçevesinde sarı basın kartı verilmesini belirleyen ‘Sarı Basın Kartı Komisyonu’nun çalışma şartları nelerdir?

2- Sarı Basın Kartı Komisyonu’nun toplantı tarihleri nasıl düzenlenmiştir? Komisyon, en son hangi tarihte toplanmıştır?

3- Sarı basın kartı almak için başvurusu bekletilen gazeteci sayısı kaçtır?

4- Sarı Basın Kartı Komisyonu’nun yeni bir toplantı düzenlememesinin gerekçeleri nelerdir? Komisyonun kısa süre zarfında yeni bir toplantı düzenlemesi öngörülüyor mu?

5- Sarı basın kartı ve sürekli sarı basın kartı sahibi gazetecilere şehirler arası otobüs, hava yolu, demiryolu taşımacılığı başta olmak üzere telefon, fikir işçiliği ve halkın haber alma hakkı gözetilerek bazı indirimler yapılması düşünülmekte midir?

6- Ekonomik kriz göz önüne alınarak Türkiye’deki yerel basın kuruluşlarına devlet desteği verilmesi planlanmakta mıdır?”

 

CEVAP VERİLMEYEN BAŞKA ÖNERGE DE VAR!

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin’in gazetelerin kağıt başta olmak üzere vergi yükü, personel giderleri ve altyapı sorunlarının giderilmesini öngören başka bir soru önergesine ise henüz yanıt verilmedi. Dr. Şevkin, henüz yanıt alamadığı önergesinde, Türkiye’de kâğıt üretimi yapan Türkiye Selüloz ve Kâğıt Fabrikaları’nın (SEKA) kapatılmasından sonra,  kâğıdın tamamen dışa bağımlı olmasıyla birlikte yaşanan ekonomik kriz nedeniyle özellikle Anadolu medyasının derin bir buhrana sürüklendiğine dikkat çekiyor.

https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/images/cleardot.gif

 


Yorumlar (1)
    Google