• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Ekim 2019
  • 10:23
 
Adana'dan ayrı düşen yiğide dalında turunçlar kızıl elmadır AA - Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Cumhur İttifakı, günübirlik çıkar ittifakı değildir. Cumhur İttifakı, 3-5 belediye daha fazla kazanmak için kurulmuş değildir." dedi.

AA - Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Cumhur İttifakı, günübirlik çıkar ittifakı değildir. Cumhur İttifakı, 3-5 belediye daha fazla kazanmak için kurulmuş değildir." dedi.
Erdoğan, partisince İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.
Sözlerine, "Bir kumral şehir ki Adana, altından yazılmış bir kelimedir. Doya doya aksın Seyhan ve Ceyhan, yiğitler doyuran iki çeşmedir. Nasıl bırakırım Adana'yı ben ki Adana benden bana kalmadır. Adana'dan ayrı düşen yiğide dalında turunçlar kızıl elmadır." diyerek başlayan Erdoğan, "Adana bugün bir kez daha sizlere kavuşmaya geldim Adana. Karacaoğlan misali hatırdan geçmeyen, gönülden geçmeyen Adana, senin Allahı'na gurban Adana. 'Adanalıyık Allah'ın adamıyık' diyen diline gurban Adana." ifadelerini kullandı.
Erdoğan, "Toroslar gibi yüce gönüllü, Çukurova gibi sıcak yürekli, Akdeniz gibi engin kalpli Adana. İkramı, ihsanı, insanı güzel koç yiğitler yatağı Adana. Türküleriyle dilimizi, destanlarıyla kültürümüzü, alimleriyle gönlümüzü besleyen Adana. Hazreti Ömer devrinden beri medeniyetimizin gözde şehri Adana. Malazgirt gazilerini, Yavuz Sultan Selim Han'ın ordularını ayakta karşılayan Adana. İstiklal Harbimizde bir kartal gibi işgalcilerin tepesine binen Adana. 44 yiğit evladının bin kişilik düşman ordusunu esir aldığı Adana. Bugün sizleri bir kez daha yürekten selamlıyorum Adana." diye konuştu.
Adana ve ilçelerini de selamlayan Erdoğan, ayrıca şehitlere Allah'tan rahmet diledi.
Adanalılara, "Adana köprübaşı, otur saraya karşı. Gel beraber gezelim, dosta düşmana karşı." sözleriyle seslenen Erdoğan, "Dosta düşmana karşı hep yanımızda olan kadirşinas Adanalılara şükranlarımı sunuyorum." dedi.
Adana'nın toprağın, emeğin, üretimin, ticaretin, sanayinin değerini, özgürlüğün, demokrasinin, hakkın, hukukun, geleceğine güvenle bakmanın anlamını iyi bildiğine değinen Erdoğan, "Adana, kendisine gözünü dikmiş düşmanla mücadele etmenin ne demek olduğunu bir asır öncesinden beri çok iyi bilir. Bunun için Adana 31 Mart seçimlerinin beka seçimi olduğunu da iyi bilir." diye konuştu.
- "PAZARA KADAR DEĞİL MEZARA KADAR BU YOLDAYIZ"
Seçime Cumhur İttifakı olarak girdiklerini hatırlatan Erdoğan, "Cumhur İttifakı olarak giriyoruz, zillet ittifakı olarak değil, illet ittifakı olarak değil. AK Parti ve MHP olarak el ele, gönül gönüle, pazara kadar değil mezara kadar bu yoldayız inşallah." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçime 21 gün kaldığını hatırlatarak, partililerden iyi çalışmalarını istedi ve 31 Mart akşamı Adana'da demokrasinin zaferini ilan edeceklerini vurguladı.
Erdoğan, "Büyükşehiriyle ilçeleriyle inşallah Adana'da 31 Mart akşamı zillet, illet onları ayaklarımızın altına alacağız." ifadesini kullandı.
Adana'nın, maziden atiye kurdukları köprüde bu seçimin neye karşılık geldiğini gayet iyi bildiğine işaret eden Erdoğan, "Cumhur İttifakı ile seçimlere girmemizdeki amacı da yine en iyi Adana bilir. Bunun için sizlerle dertleşmeye, tarihi bir destek istemeye geldim. Cumhur İttifakı, günübirlik çıkar ittifakı değildir. Cumhur İttifakı, 3-5 belediye daha fazla kazanmak için kurulmuş değildir. Bu ittifak 15 Temmuz günü darbecilerin karşısında verdiğimiz mücadele sırasında sokaklarda, meydanlarda kurulmuştur." değerlendirmesinde bulundu.
Adana'da da Cumhur İttifakı'nın temellerinin o gece atıldığını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"O gece ben Atatürk Havalimanı'na indiğim anda saat 01.15'ti, oradakiler bana dedi ki, '23.15'te Bay Kemal buraya geldi ve FETÖ'cülerin idaresindeki tankların arasından çıktı, gitti.' Nereye? Bakırköy Belediyesine. Biz F-16'ların altında on binlerle havalimanında dururken o Bakırköy Belediye Başkanı'nın odasında kahvesini yudumluyordu. Kim bu adam? Bay Kemal. Ne diyordu? 'Tankların karşısında ilk önce ben durdum.' Sen korkaksın, korkak. Sende yürek yok. Sen ancak FETÖ'cülere sığınır, tankların arasından kaçar gidersin. O gece de öyle oldu. Hepsi kayıtlarımızda var. Hepsi artık kayıtlarda. Kaçacak deliği yok artık.
Biz bu ittifakı sınırlarımıza dayanan terör örgütlerinin saldırıları karşısında saflarımızı sıklaştırırken kurduk. Bu ittifakı, milletimizi can evinden vurmaya çalışanlara karşı yürüttüğümüz mücadeleyi daha sıkı bir şekilde sürdürmek için kurduk. İnşallah bu ittifak, biz ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırana, evlatlarımız, torunlarımız 2053 ve 2071 vizyonlarımızı hayata geçirene kadar devam edecek. Adana'dan bu ittifakın sembolü ve lokomotifi olmasını bekliyorum. Şayet Adana bu ittifaka inanırsa tüm Türkiye inanır. Şayet Adana bu ittifaka sahip çıkarsa tüm Türkiye sahip çıkar. Sizlerin de gördüğü gibi maşallah şu meydandaki güzelliğe bak."

Konuşmasında 31 Mart'ta yapılacak seçimlere ilişkin değerlendirmede bulunan Erdoğan, "Ülkemizde bayrağa tahammülü olmayanlarla ezana tahammülü olmayanların ittifakıyla girdiğimiz bir seçim süreci yaşıyoruz. Bölücü örgütten emir alan partinin bayrağımıza tahammülsüzlüğünü mitinglerinden kongrelerine kadar bunları hep gördük mü, gördük." diye konuştu.
Önceki gün İstanbul Taksim'de düzenlenen mitinge ilişkin görüşlerini açıklayan Erdoğan, "Taksim'de CHP ve HDP'nin öncülüğünde güya kadınlar günü için bir araya gelen bir grup, ezana ıslıklarla, sloganlarla terbiyesizlik ettiler." ifadesini kullandı.
Erdoğan, söz konusu mitinge ilişkin bazı görüntüleri sinevizyondan vatandaşlara gösterdi.
Kendilerinin "gönül belediyeciliği" dediklerini ve gönül kazanmak için çalıştıklarını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Biz 'belediye işi gönül işi' diyerek milletimize herkesi kucaklayan bir belediye yönetimi taahhüt ediyoruz. Onlar ise bayrağımıza ve ezanımıza saygısızlık yaparak doğrudan istiklalimize ve istikbalimize saldırıyor. Bunların tek ittifakı, ezan bayrak düşmanlığıdır. Emin olun bunlar, hiç İstiklal Marşımızı okumamışlar. Bunların İstiklal Marşımızla alakası yok." 
HDP kongrelerinde İstiklal Marşı okunup okunmadığını soran ve "Türk bayrağını bile şimdi korka korka yeni yeni bir ufak Türk bayrağı asıyorlar. Daha önce bayrağımızı da asmıyorlardı." diyen Erdoğan, İstiklal Marşı'ndan bazı mısraları okudu. 
- "EZANA SAHİP ÇIKMAYAN BU ÜLKEYE DE SAHİP ÇIKMAZ"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Ezana hürmet etmeyen bayrağa hürmet etmeyen, ezana saygısı olmayanın bu millete de saygısı olmaz, ezana sahip çıkmayan bu ülkeye de sahip çıkmaz. Ezana sahip çıkmayanlar Allah korusun yarın bir gün düşman kapımıza dayandığında tıpkı 15 Temmuz'da darbecileri alkışladıkları gibi onları da alkışlarlar. Ezana sahip çıkmayanlar, bu ülkenin ve milletin hiçbir çıkarına da sahip çıkmazlar. Çünkü bunlar kalpleriyle de zihinleriyle de bu vatana bağlı değiller, yine bunlar anlaşılan o ki merhum Arif Nihat Asya'nın 'Bayrak' şiirine de hiç okumamışlar."
Bayrak şiirinden mısralar okuyan ve bu bayrağın altında doğduklarını ifade eden Erdoğan, "İnşallah Rabbim nasip ederse bu bayrağın altında öleceğiz. Milletimizle birlikte, ister PKK olsun ister FETÖ isterse şu veya bu güç hiç fark etmez, özgürlüğümüzün sembolü bayrağımıza göz dikenlere karşı kanımızın son damlasına kadar mücadele etmeyi sürdüreceğiz." dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra alandakilerle, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." sloganlarını tekrarladı.
Türkiye'nin her rengine, her zenginliğine saygılı olduklarını vurgulayan Erdoğan, bazı değerlere saldıranlara saygı duymalarının mümkün olmadığını dile getirdi.
Erdoğan, şunları kaydetti:
"Bu ülkede millet düşmanı, bayrak düşmanı, ezan düşmanı, vatan düşmanı, devlet düşmanı kim varsa hepsinin karşısında olmak namus borcumuzdur. Bu mesele siyaset meselesi değildir, bizatihi onur meselesidir. Eğer biz 3-5 oy için onlara göz yumarsak ecdadımızın da evlatlarımızın da yüzüne bakamayız. Onun için bu ezan ve bayrak düşmanları ile sonuna kadar mücadele edeceğiz.
İnşallah 31 Mart'ta milletimiz bunlara hak ettikleri dersi sandıkta verecektir. Adana, 31 Mart'ta Cumhur İttifakı'nı zafere ulaştırmaya hazır mısın, ülkemize ve şehrimize sahip çıkmaya hazır mısın, sandığa, demokrasiye, milli iradeye sahip çıkmaya hazır mısın, tevazu, samimiyet ve gayretle 'memleket işi gönül işi' diyor musun? Adana, 31 Mart'ta mühre Cumhur İttifakı'na, gönül belediyeciliğine vuruyor musun?" 
ÇELİK:"31 MART'TA CUMHURBAŞKANIMIZA, MİLLETİN SEVGİLİSİNE, EKONOMİMİZE SALDIRANLARA EN GÜÇLÜ CEVABI VERECEĞİZ"
 AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "31 Mart'ta sadece belediye başkanı seçmeyeceğiz, aynı zamanda demokrasimize, Cumhurbaşkanımıza, milletin sevgilisine, ekonomimize saldıranlara en güçlü cevabı vereceğiz." dedi.
Çelik, AK Parti'nin Adana'da, İstasyon Meydanı'nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, bugün Adana'da milletin sevgilisi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ağırladıklarını söyledi.
Cumhur İttifakı olarak Türkiye'nin kazanımlarını arttırmak, memleketi, demokrasiyi, ekonomiyi çok daha ileriye götürmek ve büyütmek için, vatandaşlar sayesinde, çok büyük güç ile enerjiye sahip olduklarını aktaran Çelik, şöyle konuştu:
"Özellikle 15 Temmuz'daki FETÖ'nün darbe girişiminden sonra birliğimizin, dirliğimizin güçlenmesi için ortaya çıkan Yenikapı ruhuyla ortaya çıkan Cumhur İttifakı, ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçmemiz, ardından karşı karşıya olduğumuz ekonomik saldırılar karşısında daha çok dayanışmamız, daha çok birlik, dirlik ve beraberlik üretmemiz, Türkiye'nin gücünü tüm dünyaya bir kere daha göstermiştir. Şunu unutmayalım, bizim gücümüzün esas kaynağı, enerjisi bir tanedir, o da sizlerin bu İstasyon Meydanı'nda verdiğiniz bu büyük destektir, selamdır."
Çelik, karşılarındaki kirli ittifakın hiçbir şekilde memlekete hizmete üretecek, Türkiye'yi ileriye götürecek bir vizyonu olmadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Karşımızdaki kirli ittifakın mimarlarından biri, Sayın Cumhurbaşkanımızın vatandaşlarımıza 'terörist' dediği şeklinde ahlak dışı bir iftirada bulunmuştur. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımıza yöneltilen bu ahlak dışı iftiraya en güçlü cevabı Adana verecek. Cumhurbaşkanımız devletimizin ve milletimizin birliğinin sembolüdür, devlet başkanıdır, bütün cumhurun, bütün vatandaşlarımızın başkanıdır, ordularımızın başkomutandır, Cumhurbaşkanımıza atılan iftira milletimize atılmış demektir ve cevabını en önce Adana'dan alacaktır."
- "CUMHURBAŞKANIMIZ TANKIN ÜSTÜNE YÜRÜMÜŞTÜR"
"Kirli ittifakın diğer mimarlarından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da Erdoğan'a 'diktatör' demeye devam ettiğini" ifade eden Çelik, "Diktatörler halktan korkarlar, halkı gördükleri zaman tankın, topun, tüfeğin arkasına saklanırlar. Bizim Cumhurbaşkanımız ise 15 Temmuz gecesi tankın, topun, tüfeğin üstüne yürümüştür. Ona 'diktatör' diyen Kılıçdaroğlu tankların arkasına saklanmıştır." diye konuştu.
Çelik, şunları kaydetti:
"Cumhurbaşkanımız sadece sizin iradenize bağlı olduğu için, sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin çıkarlarını gözettiği için, sadece sizle beraber yürüdüğü için ona saldırıyorlar. Cumhurbaşkanımıza yapılan saldırılara karşı en büyük cevabı Adana verecek. 31 Mart'ta sadece belediye başkanı seçmeyeceğiz, aynı zamanda demokrasimize, Cumhurbaşkanımıza, milletin sevgilisine, ekonomimize saldıranlara en güçlü cevabı vereceğiz. Türkiye'nin tökezlemesini isteyenlere, Türkiye'yi tuzaklara düşürmek isteyenlere, ilerlemesinden hoşnut olmayanlara da en güzel cevabı hep beraber vereceğiz."
SARIEROĞLU "ADANA'DA BİR REKORA İMZA ATACAĞIZ"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu da Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Adana'da misafir etmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Cumhur İttifakı olarak güzel ve hayırlı bir süreç geçirdiklerini anlatan Sarıeroğlu, şöyle konuştu:
"Adana, Cumhur İttifakı'na nasıl sahip çıktığını 26 Ocak'ta yine bu meydanda, böyle coşkuyla ve güzellikle göstermişti. Bugün de Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleştireceğimiz mitingde Adana tüm Türkiye'ye mesaj veriyor. Vatan için, bayrak için, birlik ve beraberlik, kardeşlik, huzur ve istikrar için yola çıkan Cumhur İttifakı'na sahip çıktığını tüm Türkiye'ye gösteriyor. İnşallah Adana'da büyükşehir belediyesi ve 15 ilçemizde bu güzelliği yansımasını göreceğiz. 31 Mart'ta daha güzel bir Adana için, projeler, yatırımlar, istihdam için, çiftçilerimiz, emeklilerimiz, emekçilerimiz, esnafımız için, kadınlarımız, gençlerimiz, kardeşlerimiz için 16-0 yaparak inşallah bir rekora imza atacağız." 


Yorumlar (1)
    Google