• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 21 Ocak 2020
  • 01:12
 
Adana resmine bakıyor! KENT- Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi, çok önemli bir sanatsal etkinliğe daha ev sahipliği yapıyor. 22 Şubat 2019 Cuma günü açılan ve 30 ressamın 60 eserinin yer aldığı “Adana Resmine Bak Resim Sergisi” 3 Mart Pazar gününe kadar izleyicilerle buluşmaya devam edecek.

Sanat Yazarı ve Ressam Salime Kaman, ‘Adana Resmine Bak’ buluşmasının, sanatçı-sanat eserleri ve izleyici üçgeninde çok etkileyici bir özelliğe sahip olduğunu belirterek, Adana izleyicisinin, sergide sanki kendisine baktığını ifade etti.

Kaman, “ Resimler, kendi mekanına sahip çıkıyor, mevcudiyetini kesin bir dille belli ediyor ve ısrarcı bir dille buradayım diye haykırıyordu. İzleyicisinden, oradaki sunumunun katiliğine konsantre olmasını ve onunla ilişkiye girmesini istiyordu. Sergide ki resimler, fiziksel bütünlük içindeydi.

Sanat yapıtlarının değeri, sanat yapıtına olan yaklaşımımızı, yapıtın kendisinin yönlendirdiği gözlemine dayanır. Resim, bir noktaya kadar bize nasıl bakılacağını, müzik nasıl dinleneceğini, şiir de nasıl okunacağını öğretir. Yani, sanat yapıtındaki ‘sanat’ın farkına, onunla yaşanan bir karşılaşma aracılığıyla varıyoruz.

Bu nedenle, tüm Adanalı sanat severleri Yaşar Kemal Kültür Merkezinde sergilenen resimlerle karşı karşıya gelmeleriniöneriyorum.

Sanatla, estetiğin tutkulu ilişkini ‘Adana Resmine Bak’ sergisine yapacağınız ziyaretle anlayabilirsiniz.

Sergide ki her bir sanatçı, bizi çevreleyen dünyadan esinlenerek parelel bir yapıyı kendince oluşturmuş. İzleyicinin beğenisi özneldir ve sanat tercihi tamamen beğeniye göre belirlenir.

Sanatçılarımızın sergideki yapıtları, şekil ve resim yüzeyi- boya ve malzeme- kompozisyon- üslup ve teknik- işaretler ve semboller, resimlerden daha fazla anlamanın ve daha fazla keyif almanın anahtarını sunmaktadır. Çağdaş Türk Resim sanatının örneklerini sunan ‘Adana Resmine Bak’ sergisi her resimde farklı farklı yansıtılan özgünlüğü, gelenekçi, yerel ve ulusal yaklaşımlaraörneklerle sunmaktadır.Toplumda oluşturulmak istenen yeni heyecanlar da her ressamın tablolarında farklı görselleştirilmiştir.

Sanatçılarımızın anlayış biçimi,toplumun sofistike okumalar yapabileceğini ortaya koyar. Bu anlayış biçimini, resmide içerecek şekilde genişletebilir.İşte ‘Adana Resmine Bak’ sergisi geniş bir anlayış biçimini sunan resimlerle izleyicisini, 03 Mart 2019 tarihine kadar Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde beklemektedir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 


Yorumlar (1)
    Google