• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Ekim 2019
  • 10:22
 
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN İYİ Parti Adana Milletvekili M .Metanet Çulhaoğlu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmakta, tarihçesine bakınca dramatik bir olay olduğunu görürüz.

8 MART  DÜNYA KADINLAR  GÜNÜ KUTLU OLSUN

İYİ Parti Adana Milletvekili M .Metanet Çulhaoğlu 8 Mart Dünya  Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmakta, tarihçesine bakınca dramatik bir olay olduğunu görürüz. 1857 yılında ABD'nin New York kentinde bir dokuma fabrikasında çalışan kadın işçilerin daha iyi koşullarda çalışmak, 10 saatlik iş günü, eşit işe, eşit ücret...talepleri ile grev kararı almaları sonrasında fabrikada çıkan yangın sonunda 129 kadın işçinin hayatını kaybetmesinin anısına anma günü olarak kutlanmaya başlanmış 1975yılında ”Birleşmiş Milletler, 8 Mart’ı “Dünya Kadın Günü” olarak kutlamaya başladı. İki yıl sonra 1977 de, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 8 Mart, “kadın hakları, uluslararası barış günü” olarak kabul edildi.

“Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir. 

 

 Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla beraber getirilen devrim ve yeniliklerle beraber kadınlara ilk olarak 1930 yılında belediye seçimlerine katılma, ardından köylerde muhtar olma ve ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanındı. 5 Aralık 1934'te ise Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan yasa değişikliği ile beraber kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakları verildi

 

Cumhuriyet rejimi sayesinde kadının toplumdaki yeri büyük önem kazandı.

Aradan geçen onca yıla rağmen bugün ne yazık ki hala kadına şiddetin nasıl önlenmesi gerektiğini konuşuyoruz. Son derece büyük değişimlerle beraber kısa sürede kat edilen dev mesafeye rağmen 1934 yılından bu yana kadın hakları ve eşitliği konusunda sağlam bir kültür oluşturamamamız hepimizin suçu!

Unutmayalım, kadın isterse her şey değişir!

Cumhuriyetimizin odak noktasında yer alan kadınlarımız, modern ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başarmışlardır. 

Doğumdan ölüme kadar  hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın 8  Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlu olsun diyor saygılarımı sunuyorum.

 

 

 


Yorumlar (1)
    Google