DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana °C

NENNİOĞLU: ÇALIŞANLARIN HAKLARINI KORUMAK KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

NENNİOĞLU: ÇALIŞANLARIN HAKLARINI KORUMAK KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR
REKLAM ALANI
24.01.2024
274
A+
A-

Memur-Sen ve Sağlık-Sen Adana Şubesi Başkanı Bekir Nennioğlu Yüreğir Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaparak, “Sağlık çalışanlarının haklarını koruyacağız” dedi.

 

ARA REKLAM ALANI

ÖNCELİĞİMİZ HASTALARIMIZA EKSİKSİZ HİZMET

Memur-Sen ve Sağlık-Sen Adana Şubesi Başkanı Bekir Nennioğlu, sağlık çalışanları olarak hastalara vermiş oldukları hizmetin kesintisiz ve eksiksiz olmasının birinci sırada yer aldığını ifade ederek, sağlık çalışanlarının her türlü zorlu şartlarda canla başla mücadele ettiklerini kaydetti. Nennioğlu; “Sizler isimsiz kahramanlar olarak, toplumun sağlığı için uykunuzdan vazgeçtiniz. Çocuğunuzdan, ailenizden, canınızdan vazgeçtiniz. Âmâ amacı insanı yaşatmak olan kutsal mesleğinizden asla vazgeçmediniz. Şiddet görürken vazgeçmediniz, Pandemi de, depremde, selde vazgeçmediniz. Hemşiresinden doktoruna, 112 çalışanından tıbbi sekreterine, teknikerinden hizmetlisine vefakâr ve cefakâr sağlık çalışanlarının tamamı, vazifelerini büyük bir sorumluluk ve çok yüce bir kutsiyetle yerine getirmiştir” dedi.

Sağlık çalışanlarının Pandemi ve depremde normal zamandan daha fazla insanüstü gayretle hizmete devam ettiklerini dile getiren Nennioğlu, çok sayıda depremzede vatandaşın tedavi edilmesini sağlayarak devletin gücünü her yerde hissettirdiklerini belirtti. Nennioğlu; “Bizlerinde Sağlık- Sen olarak sağlık çalışanlarının haklarını korumak tartışmasız kırmızıçizgimizdir. Sağlık alanında hizmet veren hiçbir personelimizin hak kaybına uğramasına Memur-Sen ve Sağlık-Sen olarak asla müsemma göstermeyeceğimizi belirtmek isterim. Buradan sizlere sağlık çalışanlarının haklarını koruma süreçlerinde yapmış olduğumuz ve devam eden hak mücadelelerimize ilişkin bazı örnekleri paylaşmak istiyorum”.

Sağlık Çalışanlarının Promosyon İhalesi

Nennioğlu konuşmasında ; “2021 yılının sonunda yapmış olduğumuz başvuru ve direnişlerimizle hiç kimsenin umut etmediği, hayal görüyorsunuz dediği promasyon ihalesi güncellenmesi için tüm hastanelerde her hafta basın açıklaması yaparak tüm Ülkemizde sağlık çalışanlarının promasyon güncellenmesini sağladık. Kamu dışı Aile sağlığı çalışanlarının kadroya geçirilmesi için gündem oluşturarak tüm ülkede fitili ateşleyerek kadroya geçmelerini sağladık. Şimdi ise mücadelemiz hak kaybı yaşayan ASM Grup elemanları ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda ek ders ücreti karşılığı çalışanların kadroya geçmesi için meşaleyi Adana’ dan yaktık.

Radyoloji Teknikerlerinin Hak Kaybı:

26.04.2022 tarihinde Yeni düzenlenen yönetmeliğe göre radyoloji teknikerlerinin sağlık izinleri değerlendirilmemiş ve bu durum bazı hak kayıplarına neden olmuştur. Biz Sağlık Sen olarak Bakanlık nezdinde yaptığımız çalışmalar neticesinde çalışanların hak kaybı ortadan kaldırılmıştır.

Harcırah Mevzuatına Uygunsuz İl İçi Görevlendirmeler:

Resmi il içi görevlendirmelerin harcırah mevzuatına uygun hesaplanmaması, eksik ödemelere yol açmıştır. Sağlık- Sen olarak bu durumlarla karşılaşan kişilerin tekrardan dilekçeyle haklarını aramasında sonuna kadar yanında bulunduk.

Ebelere Yapılan Eksik Ek Ödemeler:

Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’ne rağmen, sertifikalı hizmet sunumu karşılığında belirtilen ek ödemelerin eksik ödenmesi, ebelerin gelir kaybına uğramasına neden olduğunu fark ederek Sağlık Sen olarak dilekçe vererek hak arayışına başvurulmuş ve mağduriyet ortadan kaldırılmıştır.

Haksız Ödeme ve Zimmetler:

Ödemelerde haksız zimmet çıkarılması gibi hukuksuz uygulamalarda dava açarak 151 arkadaşımıza hukuki güvence sağlayarak haksız oluşan zimmetin (Kişi Borcu) önüne geçtik. Hala sağlık çalışanları haksız uygulamalara maruz kalmaktadır.

Acil Sağlık Hizmetleri Ek Ödeme Sorunu:

Acil birimde görev yapan sağlık memurları, Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’nde belirtilen artırımlı ödeme tablosundaki eksik değerlendirme sebebiyle ek ödeme alamamaktadır. Nöbet ücretinde ise kanunun öngördüğü %50 artış hakkı kullanılamamaktadır. Sunduğumuz acil sağlık hizmetinin, Acil Sağlık Hizmetleri Yönetmeliği’ne uygun olarak acil hizmet olarak değerlendirilmesini talep etmekteyiz. Bununla ilgili birçok sayıda mahkeme kararı mevcuttur. Bu işin idare tarafından çözülerek yüzlerce dava açılmasının ve devletin zarara uğratılmamasını talep ediyoruz.

HAK ARAYIŞIMIZ SÜRECEK

Rehabilitasyon Hizmetleri Ek Ödeme Sorunu:

Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’ne göre rehabilitasyon hizmetleri veren sağlık çalışanlarının artırımlı ödeme katsayısı 0.2 olarak belirlenmiş olmasına rağmen, çoğu hastanede fizyoterapistler tarafından rehabilitasyon hastalarının kabulü yapılıp, hastaların tedavilerine istinaden SGK’ ya fatura kesilmesine rağmen Hastane yöneticileri çalışanlara haklarını vermemesi. Özellikle Acil Serviste ve Rehabilitasyon hizmetlerinde görev yapan arkadaşlarımız buna ilişkin dilekçelerini hastane başhekimliklerine sunmuşlardır. Aksi takdirde üyelerimiz ve Sendikamız tarafından hukuki süreç başlatılacaktır Neticesinde sendikamız hak kayıplarına karşı usulüne uygun şekilde yasal adımlar atılacak ve sağlık çalışanlarının haklarını korumak için gerekli çabayı göstereceğiz. Mahkeme kadıya mülk değildir, herkes bunu böyle bilsin neticede hizmet eden çalışanın hakkını vermek ve motive etmek hastane yöneticilerinin işidir. Hak arayışımız sürecek ve sağlık çalışanlarının emekleri karşılığında hak ettikleri değeri bulmaları için mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.