DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana °C

Hasan Aslan projelerle yola çıktı

Hasan Aslan projelerle yola çıktı
REKLAM ALANI
03.12.2023
261
A+
A-

CHP tabanında ciddi bir karşılığı bulunan Hasan Aslan, Çukurova Belediye Başkan A. Adaylığını açıkladı.

CHP Çukurova ilçe örgütünde partililerle buluşan Aslan, onların sorularını yanıtladı, neden bu göreve talip olduğunu dile getirdi ve projelerini anlattı. Çukurova’yı, var olan hizmetlere yeni projeler ekleyerek daha mutlu insanların yaşadığı bir ilçe haline getirmek için aday olduğunun altını çizen Aslan, ‘’Kültürün, sanatın ve sporun başkenti olmuş bir Çukurova özlemiyle adayım. Mesleğim Harita Kadastro yani şehirciliğin, planlamanın ve yerel yönetimlerin tam kalbindeyim. Projelerim ile hazırım. Çukurovalı hemşerilerimi asla utandırmayacağım’’ dedi.

ARA REKLAM ALANI

İmar, planlama, kentsel dönüşüm ve yenileme noktasında neler yapacaklarını anlatan Hasan Aslan, Tema Park ve yaşam merkezleri, üretime dayalı kültür merkezleri, organik köy pazarları, kooperatifleşme projelerini de dosya halinde gazeteciler ve partililere sundu. Projeleri ve ilçe hakkındaki görüşlerini dile getiren Aslan, şu ifadelere yer verdi:

‘’Çukurova ilçemiz,  22 Mart 2008 tarihinde Seyhan dan dan ayrılarak kurulan Çukurova ilçemiz İlçenin toplam nüfusu 362.351 ‘dir. Nüfus dağılımına göre erkek nüfusumuz 176.022, kadın nüfusu 186.329’dur. Km kareye düşen kişi sayısı 1.449’dur. Nüfusun  % 98,80’i ilçe merkezinde %1,20’si Köy iken mahalle olan yerleşim birimlerinde yaşamaktadır. İlçemiz 27 Mahalle birimine sahiptir.

İMAR ve PLANLAMA

1- 2000 yılından beri gerek mahkemelerce gerekse Yaban hayatı” alanı olarak ilan edilen Karslılar, Kurttepe, Kabasakal, Şambayadı, Söğütlü, Salbaş gibi 10 değişik bölgede tıkanan imar planları ve imar uygulamaları sonuçlanacak 6 Şubat depreminden sonra yaşanan dramlar, arayışlar sonuçlanarak arsa sorunu çözülecek huzurlu konutların yapılmasının önü açılacaktır.

2- Belediye Evleri , Beyazevler, Güzelyalı , Huzurevleri , Mahfesığmaz , Toros, Yurt, Yüzüncüyıl mahalleleri, nüfusun yoğunluğunun olduğu nüfusu 10.000 ile 62.000 arasında olan birimlerimizdir.

Belediyeevleri İle Yüzüncüyı mahallelerimizde bütünlük içinde acil planlar yapılarak yerelde kentsel dönüşüm yapılacak Adana’nın konut stokunu burada akılı binalar tasarlanarak güneş, rüzgâr, hesapların yapılarakı her adanın kendi içinde güneş enerji panelleri ile tasarlanarak yerel müteahhitlerle en geç 2-3 yıl içinde bitirileceğimizi düşünmekteyim. Diğer 6 mehlemizde temizlik, aksan asfalt dışında kültürel alanları oluşturacak.

3- Esentepe, Kabasakal, Karslılar, Kurttepe , Kocatepe, Şambayadı ,  Yeni mahalle ve .Salbaş mahallesi nüfusu 1000- 6.000 arasında olan birimlerimiz ise imar alanlarına uygun sportif alanlar, parklar oyun alanları, yollar oluşturulacak.

4- Bozcalar, Dörtler, Esentepe, Fadıl, Gökkuyu, Kabasakal, Karahan, Kaşoba, Küçükçınar ,Memişli, Örcün, Pirili, Söğütlü, 56 ile 1000 arasında olan birimlerimizdir. Bu birimlerimiz köy yerleşkesi olup tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır dolaysıyla mutlak şekilde belediyemizin bünyesinde ziraat mühendisi ve veteriner tarım ve bahçe ürünlerine bakılacak ziraat mühendisi ve hayvancılığa bakacak veteriner tahsis edilerek ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır.

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE YENİLEME

Belediye Evleri, Yüzüncüyıl mahallelerimiz ile heyelan bölgesi olarak ilan edilen yaklaşım 30 Ha kentsel dönüşüm çerçevesinde yenilenmesi gerekmektedir. Bu 2 mahallemiz ile hayalen bölgesi yerinde dönüşüm yapılarak hızlı tamamlanacaktır. Bunun gerçekleşmesi için 2 seçenek üzerinde çalışmaktayım. Birinci seçeneğimiz vatandaşlarımızı TOKİ’ye muhtaç etmeden kentsel dönüşüm çerçevesinde Sosyal donatısı yüksek, geniş Yeşil ve Spor Alanları, Akıllı Binaları ile enerjisini kendi üreten yerleşim alanları oluşturmaktır. İkinci seçeneğim ise kaynağı Belediye olarak Dünya ve Avrupa konut fonundan finanse ederek insanların dönüşüm içerisinde yaşam standartlarını en üst seviyeye taşımaktır. Vatandaşların tüm projelerimizde Adanalı müteahhitler ile arasındaki garantörlüğü Belediye olarak Sorumluluktan kaçınmayarak Ankara dikmen vadisi örneğinden olduğu gibi Sosyal Devlet anlayışı ile biz üstleneceğiz.

TEMA PARK VE YAŞAM MERKEZLERİ

Tema park ve Yaşam merkezleri projelerimizdeki en önemli amaç insanların dinlenebileceği sosyal, kültürel, sportif paylaşımlar yaparak rahatlayabileceği mekânlar oluşturmaktır. Bu alanlar içerisinde çocuklarımız için çeşitli oyun parkları, gençlerimiz için satranç merkezi ve eğlence salonları, her yaşta bireyin kullanabileceği okuma salonu, kütüphane ve dinlenme alanları oluşturacağız.

Mevcut ilçemiz Seyhan Baraj gölü ve Çatalan barajı ile birleşme noktasında önemli bir konuma sahiptir. Yaşam köyü projemiz ile uluslararası su sporları ve su oyunları festivali yapılabilecek bir alan oluşturarak, bölge turizmine önemli katkı sunacağız. İçerisinde golf sahası, olimpik havuzlar,  amatör spor kulüpleri için çok amaçlı spor salonları, futbol sahaları, tenis kortları, koşu parkurları, bisiklet yolların içinde yer alacağı dev spor kompleksleri oluşturacağız. Böylece yılın on iki ayı boyunca faydalanabilecek. İlçemizde birden fazla spor branşının gelişimine imkân vereceğiz. Yaşam köyü içerisinde hayvanat bahçesi, piknik alanları bu önemli projemiz kapsamında yer alacaktır.

ÖĞRENCİ YURDU

Sosyal demokrat anlayışla mevcut olan ve Türkiye’nin dört bir yanından Çukurova’mıza gelerek burada üniversite öğrenimlerini tamamlamayacak olan öğrenci kardeşlerimizin en önemli problemlerinden biri barınma problemidir. Göreve geldikten sonra ilk yıl içinde ek öğrenci yurdu yapımına başlayıp tamamlayacağız.İyi bir gelecek, İyi yetişmiş gençlerle gelecek.

ORGANİK KÖY PAZARI

Çukurova ilçesine bağlı merkez kırsal mahallelerde, çiftçi kardeşlerimizle organik tarım yapacağız. Ürettiğimiz bu ürünleri, Çukurova ve Adanalı hemşerilerimizle sabit organik pazarlarla buluşturacağız. Böylece hem istihdam alanı sağlayacağız, hem de vatandaşlarımızın sağlıklı, güvenli ve organik ürünleri ucuza almasını sağlayacağız. Kırsal alan kuracağımız hobi bahçeleriyle, halkımız da üretimin bir parçası olacak. Sağlıklı yarınlara hep beraber, daha iyisi için…

ÜRETİME DAYALI KÜLTÜR MERKEZLERİ

Kentleşme, spor sanat, barınma gibi projelerinin yanı sıra özellikle kadınlarımızın ücretsiz kurslar alarak kendilerini geliştirebileceği ve üretime dayalı kültür merkezleri oluşturarak Çukurova’nın geleceğini kuracağız. Bu merkezlerimizde; el sanatları kursları, sanat tasarımları kursları, kişisel gelişim kursları, yemek kursları (yiyecek – içecek hizmetleri),  müzik kursları, hasta ve yaşlı hizmetleri kursları, kuaförlük kursları gibi vatandaşlarımızın her türlü alanda kendilerini geliştirebileceği, üretebileceği, sürekli eğitim ve uygulama mekânlar olacaktır.

KOOPERATİFLEŞME

Tarım (Adana’ya özgü ürünler), tatlı su balıkçılığı, el sanatları, narenciye, et ve süt ürünlerini üreten çiftçilerimizi kooperatifler kurarak, ürettiklerini belediyemiz garantörlüğünde satabilecekleri bir pazarlama ağı ile ulusal ve uluslararası pazarlarda üretime dayalı bir ekonomi modeline kavuşturacağız.

KÜLTÜR ve SANAT SOKAĞI

Sanat sokağı projemiz ‘Sokakta Hayat Var’ sloganıyla her türlü sanatsal faaliyetlerin yapıldığı, renkli, hareketli şehrin nabzının attığı modern sokaklar yaratacağız.

Sosyal Demokrat Belediyecilik anlayışıyla Konya, Kayseri, Gaziantep, Eskişehir, Ankara Dikmen Vadisi, Batıkent gibi 1960 -1990 yılları arasında planlayıp kalkındırdıysak, Çukurova’mızı da sosyal devlet anlayışıyla geleceğe planlayıp, kalkındıracağız.’’

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.