DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 22°C
Sağanak Yağışlı

Adana Tabip Odası, Covid-19’dan Korunma Önlemleri Uyarısı Yaptı

Adana Tabip Odası, Covid-19’dan Korunma Önlemleri Uyarısı Yaptı
REKLAM ALANI
26.05.2020
937
A+
A-

COVID-19 pandemisinin dünyada ve Türkiye’de devam ettiğinin altını çizen Adana Tabip Odası Yönetimi, yaptığı yazılı açıklamada ‘Covid-19’ pandemisinde ikinci dalga olasılığı varken ekonomik gerekçelerle normalleşme sürecine girilmesinin doğru olmadığı belirttiler.

YENİ DÜZENLEMELER YAPILMASA CİDDİ SAKINCALAR GELECEK

ARA REKLAM ALANI

Yapılan açıklamada; “Uzmanlar henüz  salgın kontrol altına alınmadığı gibi ikinci bir dalga olasılığından söz etmekte iken tüm dünyada ekonomik gerekçeler ile normalleşme sürecine girme eğilimi başlamıştır. Henüz hastanelerin çoğu  pandemi kapsamındayken ve elektif cerrahilerin ertelenmesi yönündeki genelge kaldırılmamışken AVM’ler açılmış, sağlık turizmi ön plana çıkarılarak normale dönüş süreci tartışılmaya başlanmıştır. Normale dönüş süreci ile birlikte hastanelerde poliklinik, yataklı servis, ameliyathaneler, yoğun bakımlar gibi bir çok alanda yeniden düzenleme yapılması zorunludur. Tüm bunlar yapılmadan yeniden açılma dönemine  girişilmesi ciddi sakıncaları da beraberinde getirecektir.”

COVID-19 DIŞI HASTA SAYISI GİDEREK ARTMAKTADIR

“Pandemi  döneminde COVID-19 hastası dışındaki hastaların da sağlık hizmetine ulaşabilmesi ve nitelikli, risksiz bir sağlık hizmeti alması gerektiği bir gerçektir. Bunun için her ilde nüfusuna göre temiz hastane bırakılması gerekirken bu yapılmamıştır. Bunun için ise  öncelikle olası bir bulaşa karşı her tür tedbir ve koruyucu önlemin alınması gerekmektedir. Ancak yeterli önlem alınmaksızın poliklinik ve yatan hasta servislerinin yeniden açılmasının ve ameliyatların başlamasının salgın için büyük bir risk oluşturacağı bir gerçektir. Daha pandemi süreci tüm sıcaklığı ile devam ederken  COVID dışı polikliniklerde hasta sayısı giderek artmakta  ve fiziksel mesafe kurallarının hiçe sayıldığı pek çok hekim arkadaşımız tarafından dile getirilmektedir.”

 

UYARILAR

Bu süreçte halkın sağlığının korunması için alınması gereken önlemler konusunda yetkilileri uyarıyor ve kamuoyunun dikkatine sunuyoruz;

1-Öncelikle tüm hastaneler pandemi hastanesinden çıkarılarak, hastanelerin bir kısmı temiz hastane statüsüne kavuşturulmalıdır.

2- Merkezi Hasta Randevu Sistemi ile hastalara verilen randevu saatleri arası en az yarım saat olmalıdır. Hastalara 20 dakika ayrılırken, 10 dakika hasta arası olmalıdır.

3- Her hastaya, varsa refakatçisine de maske temin edilmeli, 2 metrelik fiziksel mesafe kuralı gözetilmeli, poliklinik girişlerinde ve hastane girişlerinde dezenfektan bulundurulmalıdır.

4-Poliklinikte çalışan sağlık çalışanına günlük mesai saati için en az 2 cerrahi maske, yeterli sayıda eldiven, siperlik ve dezenfektan temin edilmelidir.

5-Kronik hastalıkları bulunan hastalar, onkolojik hastalar, kemoterapi alan ve bağışıklık sistemini baskılayıcı tedaviler alan bu hastalara belli aralıklarla randevu oluşturulmalıdır.

6- Pandemi boyunca tüm hastanelerde yataklı servis hizmetleri tek kişilik odalarda verilmelidir. Refakatçi gerekmedikçe hastalar izole şekilde yatırılmalı ve ziyaretçi girişleri kısıtlanmalıdır.

7- Covid-19  doğası gereği şikayeti olmayan  bireylerden de bulaş riski göz önüne alınarak yapılacak ameliyatın aciliyetine göre farklı önlemler alınması gereklidir. Eğer ameliyat acil değilse öncelikle tüm hastaların şikayeti olmasa  dahi PCR test yapılıp sonucu çıktıktan sonra ameliyata  alınmalıdır.

8- Covid-19 salgını sönümlenenceye kadar ameliyat edilecek hastalar sanki Covid (+) gibi değerlendirilerek ameliyat öncesi ve sonrası gerek dikkat gösterilmeli ve taburcu olduktan sonrada evlerinde takip edilmelidir.”

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.