DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 22°C
Sağanak Yağışlı

MASUMİYET KARİNESİ

Recep Gündoğan
Recep Gündoğan 1982 yılında Adananın yüreğir ilçesinde doğdu, Dönem dönem kıymetli İlim sahibi hocaların rahle i tedrisinden geçen Gündoğan, Asıl düşünce dünyasının temelini oluşturan fikirleri ise 2009 ve 2012 yılları arasında 3 sene boyunca ilim tahsil ettiği temel eğitim Medresesi oldu. Halihazırda Kent Gazetesinde İslami Bakış isimli köşesinde ve çeşitli haber sitelerinde haftalık makaleleri yayınlanmakta. Adana'da yaşamakta evli ve 3 kız 2 erkek olmak üzere 5 çocuk babasıdır.
10.05.2020
843
A+
A-

MASUM MAHKUM OLACAĞINA SUÇLU CEZASIZ KALSIN.

Ceza Hukuku ilkeleri, Adaletin devletin temelini oluşturduğuna inanılan, üstünlerin hukukunun değil, hukukun üstünlüğünü kriter olarak benimsemiş toplumların vaz geçilmezleridir..

ARA REKLAM ALANI

Çünkü o ülkede “İnsan Hakları”na saygı’nın olup olmadığı en başta bu ilkelerle anlaşılır..

“Kanunsuz suç ve ceza olmaz..”

İşlendiği iddia edilen her kabahatin kanunda karşılığı vardır.

Adaletin devlete hükmettiği ülkelerde yargıcın eli kolu, yasa ile bağlıdır. Kanunda ne yazıyorsa o.

Hakim, hukuki sorunları çözüme ulaştırmakla görevlidir. Bu vesileyle bireylerin hak ve özgürlüklerini elinden alabilir. Hakimler, anayasa, yasalar ve teamülleri dikkate alıp gücünü vicdanından alarak hukuki süreçleri akıl vicdan ve Adalet çerçevesinde sonuçlandırmak ile görevlidir. Adaletin olmadığı ülkelerde kardeşlik ve huzur olmaz.

Hakim karar vereceği zaman “Türk milleti adına” diye başlar.

Öyleyse aldığı kararlar bağlı bulunduğu ve kendisini yetiştiren ve o makama layık gören toplumdaki her bireyin vicdanını rahatlatacak şekilde olmalıdır.

Hakimin cübbesinde ilik yoktur, bunun sebebi ise malumunuz hiç kimsenin önünde eğilmeyeceğinin,  hiçbir gücün makamın karşısında el pençe divan durmayacağının göstergesidir. Hakim Hakemdir, bir anlaşmazlık çıktığı ve durum yargıya intikal ettiğinde adalet ile hükmedeceğine, hak ile karar vereceğine inanılan kişidir, herhangi bir tarafın gücünün ve baskısının altında ezilmez, karar aşamasında konuya adalet penceresinden bakarak vicdanı hür bir şekilde karar verir.

Eğer adalet ile hükmediyorsa  hakim, talimat ile kümediyorsa zalimdir.

Ne mutlu fikri hür, vicdanı hür,

yıkılmış olan adalet inancını, hiçbir kınayıcının kınamasından korkmadan tekrardan inşa etmeye çalışan, siyasi konjonktüre göre değil Hakka hakikate, adalete göre karar alan Hakimlere, Ne mutlu…

MASUM MAHKUM OLACAĞINA SUÇLU CEZASIZ KALSIN.

Sözcü’den Asuman ARANCA’nın haberine göre, Rize’de darbe girişimi sonrası meslekten atılan kadın polis hakkında, FETÖ üyeliğinden dava açıldı. Ancak mahkeme ‘ihtimale dayalı mahkumiyet olamayacağına’ hükmetti…

Darbe girişimi sonrasında KHK ile ihraç edilen polis memuru Ayten Y. hakkında FETÖ üyeliğinden dava açıldı. Ayten Y’nin FETÖ üyesi olduğuna delil olarak ise Ankara’da Garson isimli gizli tanıktan ele geçirilen SD kartta “FETÖ’de olup örgütü benimseyen ancak bazı zaafları olan” anlamındaki EA koduyla işaretlenmesi ve bazı tanık ifadeleri gösterildi. Ancak mahkeme yargılama sonucu beraat kararı verdi. Kararda şöyle denildi:

KANAATLE OLMAZ:

Sanığın bir suçtan cezalandırılmasına karar verilebilmesinin temel şartı, suçun hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak bir kesinlikle ispat edilebilmesidir. Gerçekleşme şekli şüpheli veya tam olarak aydınlatılamamış olay ve iddialar sanık aleyhine yorumlanarak mahkûmiyet hükmü kurulamaz. Ceza mahkûmiyeti, toplanan delillerin bir kısmına dayanılıp, diğer bir kısmı göz ardı edilerek ulaşılan kanaate değil, kesin ve açık bir ispata dayanmalı, bu ispat hiçbir şüphe veya başka türlü oluşa imkân vermeyecek açıklıkta olmalıdır.

MASUMİYET KARİNESİ:

Yüksek de olsa ihtimale dayanarak sanığın mahkûmiyetine karar vermek, ceza muhakemesinin en önemli amacı olan gerçeğe ulaşmadan hüküm kurmak anlamına gelecektir. Hukukun temel prensiplerinden biri şüpheden sanığın yararlanacağı ilkesidir. Fiilin sanık tarafından işlendiği yüzde 100 belliliğe ulaşmadığı taktirde beraat kararı verilecektir. Böyle bir ilkenin kabul edilmesinin sebebi ise, bir suçlunun cezasız kalmasının, bir masumun mahkum olmasına tercih edilmesi, başka bir ifade ile masumluk karinesidir.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.