DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 29°C
Gök Gürültülü

HÜKÛMETE BEYAT ETMEYEN CAMİİYE GİREMEZMİŞ (!)

Recep Gündoğan
Recep Gündoğan 1982 yılında Adananın yüreğir ilçesinde doğdu, Dönem dönem kıymetli İlim sahibi hocaların rahle i tedrisinden geçen Gündoğan, Asıl düşünce dünyasının temelini oluşturan fikirleri ise 2009 ve 2012 yılları arasında 3 sene boyunca ilim tahsil ettiği temel eğitim Medresesi oldu. Halihazırda Kent Gazetesinde İslami Bakış isimli köşesinde ve çeşitli haber sitelerinde haftalık makaleleri yayınlanmakta. Adana'da yaşamakta evli ve 3 kız 2 erkek olmak üzere 5 çocuk babasıdır.
10.05.2020
826
A+
A-

Şen olasın Türkiyem (!)

Mübarek Ramazan ayını ihya ettiğimiz ve sonuna yaklaştığımız bu günlerde, Peygamber Efendimiz (as) en önemli ve unutulmaya yüz tutmuş sünnetlerinden olan itikâf sünnetini  ihya etmek için Türkiye genelinde Diyanet İşleri Başkanlığı 11 bin 216 Cami ayarlandığını duyurdu.

ARA REKLAM ALANI

Bununla beraber unutulmaya yüz tutmuş bu sünneti ihya etmek için, Türkiye’nin dört bir tarafında her şehirden gençler, Prosedür gereği il veya ilçe müftülüklerine kimlik fotokopilerini, isimlerini vesaire bırakarak muhtelif camilerde itikaf sünnetini eda edeceklerini bildirmek için her sene olduğu gibi bu sene de harekete geçtiler.

Ancak iki gün önce yaşanan olayda, Osmaniye’nin merkeze bağlı şeyhler Camisi’nde Gençler, 1 yıl aradan sonra tekrardan bir itikaf sünnetini İhya etmek için kimlik ve adres bilgilerini teslim etmek üzere müftülüğe gider ve hiç beklemedikleri bir şekilde, valiliğin kararı olduğunu, izin verilmeyeceği cevabını alırlar, bunun üzerine gençler Valilik kararını görmek isteyince Osmaniye il müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu gençlere cevaben, size karşı açık olacağım, Siz Furkan Vakfı’ndansınız, Devletin Alparslan Kuytula karşı bir tavrı var, o yüzden bu camiye girişiniz yasak”, gibi saçma sapan bir gerekçeyle gençleri camiye almıyor ve bununla beraber, biz buraya itikaf sünnetini İhya etmek için geldik, bunun Furkan vakfı ve Alparslan Kuytul ile ne alakası var, kimlik bilgilerimizi de getiriyoruz, bir gizlimiz saklımız yok diyen gençlere sesini yükselterek Kindar bir tavır ile “Hıyar herifler” diyerek hakaret etmiştir.

Gençler daha sonradan müftüye bu olayı sosyal medyada dile getireceğiz, paylaşacağız deyince, müftülük bu kez kıvırıp başka camilerde kalmalarına müsaade edeceklerini söylüyor, ancak gençler İlle’de bu camide kalacağız diye ısrar edince seslerini çıkarmıyor, müsaade ediyorlar.

Demek ki bu uygulama bir yasak kapsamında yapılmıyormuş, sadece ve sadece Müftü Efendi Hazretlerinin (!) keyfi uygulamasıymış.

Müftü Efendi’nin Bu gençleri içeriye almama gerekçesindeki İsme, bir göz atalım,

Kim bu Alparslan Kuytul ve ne yapmış bir bakalım.

Yaklaşık bir buçuk sene önce saçma sapan iddialarla bir dosya düzenlenmiş ve özetle, günün sonunda hakkındaki dosyaların tamamından tahliye ve Beraatler almış, ancak mahkemede, “Benim dosyam Suç Dosyası değil, Sus dosyasıdır susmayacağım ve hükümete beyat etmedim, etmeyeceğim” şeklindeki sözleri çok dikkat çekmiştir.

Yani hiçbir suçu olmayan, ancak hükümete bey’at etmeyeceğim dediği için hala cezaevinde haksız bir şekilde tutulan bir şahsiyet, Alparslan Kuytul.

Peki bu müftü Efendi bütün mahkemelerin tahliye ettiği, topluma mal olmuş bir şahsiyetin talebelerini gayri hukuki bir şekilde camiye almama ve hakaret etme yetkisini nereden alıyor dersiniz?

Hadi diyelim ki kendisini ve politikalarını eleştiren her vatandaşa, her kuruma ve her sivil toplum kuruluşuna olduğu gibi, devletin Alparslan Kuytul’a karşı da bir tavrı var.

Peki bu durum, müftülük makamına ulaşmış ancak edepten nasibini almamış bu şahsiyetin sadece ve sadece itikaf sünnetini ihya etmek için izin isteyen, evlatları yaşındaki pırıl pırıl bu gençlere arkalarından “Hıyar herifler” gibi, bir müftüye hiç yakışmayacak bir şekilde hakaret etmesini gerektirir mi?

Sormak isterim kendisine, hiç utanmadımı acaba bu kelimeyi kullanırken vicdanı sızlamadı mı?

Şu not’u da düşmeden geçemeyeceğim.

Yaklaşık 15-20 sene öncesine kadar unutulmaya yüz tutmuş olan bu sünnet, bugün türkiye’nin her tarafında binlerce camide ihya edilir duruma geldi ise, bu herkesin malumudur ki, terk edilmiş olan bu sünneti ayağa kaldıranlar, 30 yılı aşkın bir süredir verdikleri mücadele ile Alparslan Kuytul ve talebeleridir.

“Peygamber Efendimiz buyuruyor ki ahir zamanda benim unutulmaya yüz tutmuş olan bir sünnetimi tutup ayağa kaldıranlara kıyamet gününde 100 şehit sevabı vardır”

Kınadığınız yok saymaya çalıştığınız bu grup Tam da bu anlamda peygamberin övgüsüne mazhar olmuş bir topluluktur.

Ne o müftü Efendi ! her sene itikaf zamanını evinizde uyuyarak geçirirken, bir grup gencin çıkıp camilerde bu sünneti ihya etmeleri sizin rahatınızı mı bozdu?

Nereden çıktı şimdi bunlar değil mi?

Aslında sizin öncülük yapmanız gereken itikaf sünnetini bu gençlerin hayata geçirmesi sizi neden bu kadar rahatsız etti?

Hele bir de Diyanet bu gençlerin yaptıklarından yola çıkarak bir karar alır da müftüler ve imamlarda bundan sonra Ramazanın son 10 günü itikafta kalması zorunludur derse, sizin adınıza ne kadar rahatsız edici (!) bir durum olur değil mi?

Sizlerin bu hayırlı amele öncülük yapması gerekirken bir gün olsun itikafta görünmüyor ve buda yetmez gibi, sudan sebeplerle bu gençleri camilerden çıkarmaya, ibadetlerine engel olmaya çalışıyorsunuz, yazıklar olsun!

Son olarak,

Şöyle bir dönün de Sahip olduğunuz  makama, hakaret ettiğiniz pırlanta gibi gençlere ve engel olmaya çalıştığınız ibadete bir bakın da utanın,

İster sahip olduğunuz makamdan,

İster hakaret ettiğiniz gençlerden,

Isterse de engellemeye çalıştığınız o sünnetin sahibi olan Peygamberden (sav) utanın!

Tabii utanma duygunuz varsa.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.