• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Ağustos 2019
  • 15:02
 
Türkiye, Rusya ve Çin’le başka bir eksende yürümek istediği için üstümüze geliyorlar, çünkü Türkiye, Çin, Rusya ve ABD için olmazsa olmazdır 14 Mayıs 2019, Salı

Katar’da darbe yapmaya kalktılar, Türkiye’nin erken müdahalesi sonucu başaramadılar. Türkiye oyunlarını bozdu. Sudan’da darbe yapan güç, yakında Somali'de de operasyon yapacak. Bu kesin ve net... Oradan da Türkiye'yi atmak için her türlü yolu deneyecekler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ülkelerini ziyaret ettiğinde “Bizim ne işimiz var Afrika’da” diyenler oldu. Bizim ne işimiz var Suriye’de, Afrin’de, İdlib’te, Münbiç’te diyenler oldu. Bütün bunları inkar edecek biri var mı? Halbuki Amerika, Suriye’ye, Irak’a ve Afrika'ya yüklenmekte. Çünkü İpek Yolu, Afrika olmadan hayata geçemez. Türkiye'siz asla... 

İki büyük gücün tam ortasında kaldığımız için önce ekonomik operasyonlarla sonrasında da coğrafi kıskaçla üzerimize gelecekler. Zenginliğin ve ticaretin merkezi Sudan, Katar, Somali üçgeni çok önemli... Türkiye buralarda... Türkiye'nin burada güç olması ABD’nin dışlanması ve küresel yenilgisi anlamına gelmektedir. Türkiye bölgedeki en sıcak güç... Bölge halkı tarafından gönülden desteklenen tek devlet.

Somali ve Katar ABD'nin üzerimizde baskı kuracağı yerler. Somali birkaç adım önde... Sonra Türkiye... Asıl mesele bu... Devlet aklı galip gelmeli... Kesinlikle birlikte yürünmeli...  Ekonomik olarak sıkıştırılmış durumda olduğumuzu görmeliyiz. Venezuela'da Maduro'dan başlayan basınç, Sudan ve Somali üzerinden bize gelecek. 

Arap Baharı'nda olduğu gibi yıllardır burada görev yapıp en hassas noktalarımızı bilen ve bunu rapor edenler var. Bu yüzden parti ismi hiç önemli değil. Hep birlikte Beştepe’de bir araya gelinmeli, bütünleşmiş Türkiye fotoğrafı verilmeli... 

ABD eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, 180'e yakın darbe girişiminde bulunduklarını itiraf etmişti. Beş Kıta’nın her hangi bir yerinde darbe olsa, ya Amerika organizasyon şemasını çizmiştir veya çizilen şemayı biliyordur. Sudan'da El Beşir'e karşı yapılan darbe girişiminin arkasında da ABD var, zaten saklamıyorlar.

Afrika'da bugüne kadar 104 başarısız, 100 de başarılı darbe girişimi oldu. Hepsinin merkezinde ABD yer aldı. En çok darbenin yaşandığı ülkeler Sudan ve Burkina Faso oldu. Her iki ülkede de 14'er darbe girişimi olmuştu. Şimdi Sudan'da bu rakam 15'e çıktı. 

Uzun yıllar Fransa destekli Sudan'da darbeyi gerçekleştiren Genelkurmay Başkanı Korgeneral Kemal Abdul-Marul, 3 yıl önce gizlice yaptığı Amerika ziyaretiyle birlikte Amerikan saflarına geçti. Şimdi Sudan'daki darbe sadece birkaç ülkeyi ilgilendiren bir son değil. Darbeciler, Mısır’da olduğu gibi Amerika’nın kararlarını uygulamak için yeni görevlerine hazır. Sudan için kritik dönem asıl bundan sonra... Çünkü Fransa, Sudan'da önemli adımlar atacaktı. Bu adımlar artık çok zor. 

Sudan, birçok açıdan Afrika'nın en kritik ülkesi... Etiyopya, Çad, Uganda, Güney Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nin denize kıyılarının olmaması, Sudan'ı daha da önemli hale getiriyor. Petrol rotasının da merkezinde olması, Yeni İpek Yolu için de Sudan'ı zirveye itiyor. Başta Süveyş Kanalı olmak üzere Hint Okyanusu ve Basra Körfezi için de en kritik noktada yer alan Sudan'ın kontrolü çok önemli.

Tıpkı Venezuela’ya uygulanan operasyon gibi, Sudan’da enflasyon yüzde 75'i geçti. 11 kuruşluk ekmek 33 kuruşa çıktı. Fakirlik artıp gelecekten ümit azalınca, ABD, uygun ortamı yakaladı. Bu fırtınanın  orada kalmayacağını herkes anlamalı ve ders çıkartmalıdır. Türkiye adım adım hedef... Sistematik bir saldırıyla karşı karşıyayız... Kapıyı çalmadan önce durdurmak akıl işi... Bunu da ancak birlikte yapabiliriz. İçeride birlik sağlayamazsak çok acı çekeriz.

Türkiye, tarihi boyunca yapamadıklarını yapmaya başladığı, konumunu kendi belirlemek istediği için saldırı altında. Bunun aksini kimse söyleyemez. Yerli siyasi oyuncular üzerinden oyun kurulur, anlamayız. Hangi partiden olursak olalım uyanık kalınması gereken bir zaman diliminden geçiyoruz.

Türkiye, Rusya-Çin-İran ekseniyle hareket edince burada mevzi kaybeden ABD oluyordu. Pentagon, önce Tump'ı çizgiye soktu sonra da Başkan'ı kenara alıp Mike Pence üzerinden operasyonlara başladı. ABD adına artık Türkiye ile Mike Pence konuşuyor. Şimdilik görüntü böyle... Başkan Trump pek rol alamıyor.

Seçimlerden hemen sonra ABD Başkan Yardımcısı Pence şunları söyledi: "Türkiye bir seçim yapmalıdır. Dünya tarihindeki en güçlü askeri ittifakın kritik bir ortağı olarak mı kalmak istiyor, yoksa ittifakımızın altını oyan düşüncesiz kararlar alarak bu ortaklığın güvenliğini riske mi atmak istiyor, tercih yapmalı. Türkiye, S-400 alımını tamamlarsa F-35 programından atılma riskini almış olur ki bu da sadece Türkiye'nin savunma kapasitesini zayıflatmaz, aynı zamanda programa tedarikte bulunan Türk parça üreticilerine de zarar vermiş olur..."  Pence zarar vereceğiz diyor. Daha açık nasıl söylesin adam... 

Türkiye, Rusya ve Çin’le başka bir eksende yürümek istediği için gelmekteler.
Çünkü Türkiye, dünya üzerinde Çin, Rusya, hem de ABD için olmazsa olmazdır. ABD gibi büyük bir güç, kesinlikle Türkiye'yi bırakmakyacak. S-400 aldık diye de savaş ilan edecek değiller. Sadece Türkiye'nin yönünü değiştirmek isteyecekler.

Bu başkanlık seçimlerini kazanmakla olurdu. Denediler, yapamadılar. Öyleyse Erdoğan içeriden zayıflatılmalıydı. İçerideki oyların düşmesi hedeflendi. Amaç Beştepe’ye giden yolu kapamak... Bunu ancak Ankara ve İstanbul’u Ak Partiden alarak yapabilirlerdi. Ekonomik sarsıntının amacı İzmir'in yanına Ankara ve İstanbul'u katmaktı... Bu şehirler Beştepe'den koparılmalı ki daha sonraki Başkanlık seçimlerinde Erdoğan çaresiz kalsın.