• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 19 Nisan 2019
  • 07:28
 
Türkiye bastırdı, Mehmetçik sınıra indi, ABD, DEAŞ'ı alıp uzaklaştı, yanında YPG'yi de götürdü, elbette şimdilik... Türkiye nereden nereye geldi 15 Mart 2019, Cuma
idris ŞAHİN
idris ŞAHİN

DEAŞ İran'ı ve Çin'i sıkıştırmak için Belucistan'da ortaya çıktı, Devrim Muhafızları hedef alındı. Sınırımızda düşünülen bir Kürt Devleti projesinin geriye itilmesinde Türkiye'nın rolü çok büyük... Türkiye bastırdı, Mehmetçik sınıra indi. ABD DEAŞ'ı alıp uzaklaştı. Yanında da YPG'yi götürdü. Elbette şimdilik... Ama olsun, Türkiye nereden nereye geldi.

 

ABD'nin Kürt devleti kurma projesi 50 yılı aşkın bir süredir devam etse de bölge olarak elbette Türkiye, Suriye, Irak ve İran düşünülüyordu. Henüz vazgeçilmiş değil ve bu plan masadaki yerini koruyor. 

 

Bu konuda ABD yeni bir oyun peşinde... Derin Amerika'nın yeni planı İran'ın güneydoğusunda bulunan Belucistan eyaleti... Belucistan'da küçük bir Kürt devleti kurulacak. Belucistan’ın önemi, trilyon dolarlık petrol rezervine sahip olması... Bu devletin kurulması için Pakistan'ın desteği çok önemli... 

 

Prens Selman'ın Pakistan'a yaptığı ziyarete bu gözle de bakılmalı... Pakistan'ın Kürt devletine sessiz kalması için hatırı sayılır bir maddi yardımda bulunması bu büyük planın en önemli detaylarından biri. Yani Prens Selman, Kürt devleti’ne Pakistan’ı ikna etmek için dolarlarla Pakistan’a gitti denilebilir. 

 

Belucistan'ın önemi, eyalet sınırındaki Çabahar kenti, Umman Denizi kıyısında yer alıyor. Belki Kürt devletinin Akdeniz'e bir sınırı şu aşamada mümkün değil ama Umman Denizi'ne sınırı olan bir Kürt devleti, 14 Şubat'ta Belucistan eyaletinde, İran'ın gururu olarak bilinen Devrim Muhafızları Ordusu'na karşı düzenlenen saldırı ile kendini hissettirdi. Ve bu ağır darbe, İran için tehlike çanlarının çaldığını da ortaya koydu.

 

Suriye'deki DEAŞ ve YPG, önemli bir bölümü Belucistan'a ulaştı. Tahran, intihar saldırısıyla Devrim Muhafızlarının kayıp vermesini sert dille kınadı, intikam yeminleri edildi. Olaylar böyle deam ederse bir anda Belucistan'da bir Kürt devleti ilan edilir ve birkaç saat sonra İsrail ile ABD bu yeni devleti tanır. 

 

Ardından Asya ve Avrupa ülkeleri de yeni Kürt devletini tanıdıklarını açıklar. NATO üyesi bir Kürt devleti için gerekli adımlar atılırken, buna karşı çıkacak birkaç ülke olur. Belucistan şıkkına, Türkiye'nin başını çekiği bir grup dışında kimse içten tepki vermez. Ancak kendi sınırlarımızdan uzaklarda kurulan bir Kürt devleti bizi ne kadar rahatsız eder, bilinmez. Ancak tehlikeyi ötelemiş olacağımız bir hakikat...

 

Belucistan'da kurulacak bir Kürt devletinin petrol rezervleriyle büyük bir güç haline geleceği muhakkak... Kimse bakmıyor. Binlerce TIR silah, yıllardır eğitilen YPG nerede? Adamların kafasında Çin'e duvar örmek var. Yani PKK derken YPG derken bir anda Belucistan olayı patlar ve bölünme tehdidi ortadan kalkarsa iç siyasette de bunun karşılığı olur mu, bilinmez. 

 

Hürmüz Boğazı'nın, Ortadoğu'daki petrol üreticileri için ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok. Bunun dışında Pasifik Asya, Avrupa, Kuzey Amerika pazarlarına bağlayan stratejik bir ana damar olma özelliğini taşıyan Hürmüz Boğazı, yeni kurulacak Kürt devleti ile bir anda ABD'nin bölgedeki en jeostratejik noktası olacaktır.

 

Dünyada deniz yoluyla taşınan petrolün üçte birinden fazlasının Hürmüz Boğazı'ndan geçmesi, Belucistan'da kurulacak Kürt devletinin Suriye ve Irak'ta kurulacak Kürt devletinden daha değerli olduğunun da ispatı konumundadır.

 

Belucistan'ın Hint Okyanusu'na da kıyısı bulunuyor. ABD bu hamlesinde başarılı olursa, Çin'in büyük planını da sonlandıracak. Savaş zaten iki güç arasında... Çin, Pakistan'ın Gvadar Limanı'na Hindistan ise İran'ın Çabahar Limanı'na büyük yatırımlar yapacağını gizlemiyor. Çünkü petrolsüz yaşama şansı olmayan Çin'in bu hamlesi, bölgede deniz hakimiyetini ve ticareti kontrol etmesini sağlayacak. Elbette burada ana hedef Amerika...

 

Çin bu konuda ciddi adımlar attı. İran'la önemli anlaşmalar yaptı. Şimdi Belucistan'da kurulacak Kürt devleti, Çin'in de çöküşü anlamına gelir. Belucistan, ABD'nin Çin'e vermeyi düşündüğü en kapsamlı cevap durumunda. DEAŞ ve YPG şu an orada...

 

Bu durum, Çin ile ABD arasındaki gerilimin daha da artacağını ortaya koyuyor. Belucistan'da bir Kürt devletine asla izin vermeyecek ülkelerin başında Çin gelir. Ancak Çin buraya nasıl bir planla burada olmayı başaracak ve müdahale edecek?  Bu durum, ABD'nin ne kadar akıllı oyun kurduğunun da belgesi niteliğinde. Binlerce TIR silah, eğitilen 80 bin terörist... Cezaevinden alınan Aminullah ve kaşınacak olan Uygur sorunu...

 

ABD, resmi olarak Belucistan'da bir Kürt devletiyle ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Ancak, ABD’nin kurulan devlete sağlayacağı lojistik destek, ardından resmi anlaşmalar yapması, Asya’nın kalbinde olmasının önünü açacak. Peki, Çin bu durumu seyredecek mi? Şayet süper güç olmak istiyorsa, seyretmemesi gerekiyor.

 

ABD, resmen Çin'e savaş açmayacak. ABD, Kürt devleti üzerinden operasyonunu yaparken, Çin hangi oluşumla gayri resmi karşılık verecek bunu yakında göreceğiz.

 

Bütün bu bilgilerden sonra ülkemizdeki müzmin muhaliflere bir sözümüz var: vatan, kısır parti çekişmeleriyle, fanatik kafalarla, partizanlıkla, slogancılıkla değil akılla korunur.