• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 22 Mayıs 2019
  • 05:53
 
CHP’yi yazarlar mı yönlendiriyor? 06 Aralık 2018, Perşembe

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün çok sayıda belediye başkan adayını açıklaması bekleniyor. İllere giderek aday adaylarıyla görüşen 4’er kişilik mülakat ekipleri hazırladıkları raporları CHP Genel Merkezine verdikten sonra yoğun bir trafik yaşandı. Son anda bir erteleme olmazsa, CHP’nin çok sayıda Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanını bugün öğrenmiş olacağız.

Bizim için önemli olan Adana Büyükşehir ve ilçe adaylarının kimler olacağı. Çünkü Adananın kaderi uzun süre bu kişilerin elinde olacak.
Adana Büyükşehir adaylığı için çok önemli isimler görev bekliyor. AK Parti’de eski milletvekili ve 2014 yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Torun, Eski Bakan ve AK Parti Milletvekili Fatma Gül Demet Sarı ve çok başarılı eski il başkanı Mustafa Kebude’nin adı öne çıkıyor.
AK Partili adayların kafalarındaki soru şu: Adana’da MHP ile ittifak yapılacak mı? İttifak yok deniliyor ama, siyasette bir anda herşey değişebiliyor.
MHP’de Büyükşehir adayı Hüseyin Sözlü…Yarış ilçeler bazında yapılıyor. Sözlü ‘Yüzde 49 ile kazanırım’ diyor. AK Parti Kulislerinde Sözlü konusunda sessizlik hakim. Kendi adaylarının açıklanmasını bekliyorlar.
Yan gözle de CHP’yi izliyorlar.
CHP’de 2 isim öne çıkıyor. Zeydan Karalar ve Soner Çetin…
Çetin’in Halk TV ile arası çok iyi…4 yıldır ‘Her ayın 19’unda, saat 9’da’ sloganıyla halk TV ekibini Çukurova halkıyla buluşturuyor. Uğur Dündar ve ekibinin aracılığıyla, Hürriyet, Sözcü, Sabah, Posta gibi gazetelerin yazarlarına kolayca ulaşabiliyor. Nitekim Hürriyette Ahmet Hakan, Postada Oral Çalışlar, Habertürk’de Sevilay Yılman bu birebir temaslar sonunda Soner Çetin’i kesin aday ilan ettiler.
Ulusal basında bu işlerin nasıl yürüdüğünü bilmeyen var mı? Eş-dost ilişkisi…
Adana aynı fikirde mi diye bakmak lazım…Bana göre Adanalının görüşü, Ahmet Hakan’a, Oral Çalışlar’a, Sevilay Yılman’a uymuyor. Bunu yapılan sert eleştiri ve yorumlardan anlıyoruz. 
Çukurovalı’ya soruyorum ‘Büyükşehiri kazanması mucize…Çukurova’ya talip olsun evdeki bulgurundan olmasın’ görüşündeler. Ama Çetin Çukurova’ya talip olmadı.
Seyhanlı’ya soruyorum. Zeydan Karalar’ı öve öve göklere çıkarıyorlar. Hem de sadece CHP’liler değil, MHP’li, AK Partili ve hatta HDP’liler bile ‘Seyhanı sardı sarmaladı. Adanayı da kucaklar’ diyorlar. Hele ki 3-5 bin çalışanı adeta tapıyorlar.

Dananın kuyruğu 
bugün kopacak.
CHP Genel Merkezi Büyükşehir adayını açıklarken çok iyi karar vermeli. Kılı kırk yarmalı. Soner Çetin’in Belediyesinde neler olmuş, neler yaşanmış. Zeydan Karalar Seyhan’ı nereden alıp nereye getirmiş. Aziz Erbek’in bilinen bir başarısı var mı ? Orhan Ekici, Belediye meclis üyesi adayı olamadan nasıl Büyükşehir’e niyetleniyor?
Terazi adil tartarsa, CHP’nin Adana Büyükşehir mücadelesinde şansı olur. Aksi taktirde Hüseyin Sözlü, güle oynaya ve geçen seçimdeki gibi fark atarak 2. Dönemine imza atar.
Ahmet hakan, Oral Çalışlar ve Sevilay Yılman gibi yazarlara selam olsun…Allah onları mutlu mesut etsin, keseleri hep dolsun…
Ama şunu da unutmasınlar, Adana’lı onlarının yazdığına değil, kendi yaşadıklarına göre karar verir…