• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 27 Mayıs 2019
  • 02:45
 
Sivrisinek ilacında yeni buluş Suda çözünebilir, ambalajda sivrisinek larva ilacı ürettiler

Expel ‘den bir inovasyon daha…

Adanalı Expel’in adını dünya duyacak

KENT – Araştırma-Geliştirme (AR-GE) çalışmalarına verdiği önemle dikkat çeken ve Adana’dan Türkiye’ye yayılan Expel İlaç, inovasyon ve rekabetçilik projesiyle büyük bir başarı sağladı. Expel İlaç, ‘’Biyosidal Ürünlerde Suda Çözülebilir Ambalajlama İle İnovasyon Ve Rekabetçilik’’ projesiyle Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Mali Destek Programından yararlanmaya hak kazandı. Ajans tarafından desteklenen 21 proje arasında 6. sırada yer alan projenin protokol imza töreni ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu ve Expel İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Büyüknacar tarafından gerçekleşti.
Türk iş dünyasına ve istihdama katkı koymanın dışında uluslar arası piyasada kabul gören inovasyon çalışmalarıyla hem Adana’nın hem de Türkiye’nin adını onurla taşıyacaklarını ifade eden Büyüknacar, Sumitomo ile 5 yıl süren AR-GE çalışmaları sonucunda Larvasit ürününde yeni bir ambalaj geliştirdiklerini ifade etti.
İmza töreninden sonra açıklama yapan Nedim Büyüknacar, şunları söyledi:
“Suda eriyen saşe ambalaj tekniğini 3. nesil larvasit olan Expel Sumi 0.5 G ürünü üzerinde deneyen Expel İlaç, uzun süren denemeler sonucunda başarı elde etmiştir.  Bu ambalaj, suda eriyen ve bulunduğu ortama doğaya herhangi bir zarar vermeyen özelliğe sahiptir. Suda eriyen saşe ambalaj sayesinde yüksek oranda uygulama dozu kullanımının önüne geçilmiş oldu. Granül formunda olan bu ürünü uygulamak için ölçmek ve uygulama yapılacak alana serpme şeklinde uygulamak gerekiyordu. Bu aşamalardan geçerken ürün sarfiyatı olmaktaydı. Şimdi ise bu ambalaj sayesinde ölçmeden dökülmeden direkt uygulanabildiği gibi hedef noktaya çok rahat atılabiliyor. Aldığımız destek sayesinde ambalajlama makinaları alarak üretimi 3 katına çıkarıp Sumitomo ile işbirliğimiz sayesinde Avrupa, Afrika, Amerika ve Asya ülkelerine ihracat yaparak bu alanda Türk üreticisi olan Expel’ in adını dünyaya duyuracağız.”


Yorumlar (1)
    Google