• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 18 Ağustos 2019
  • 14:09
 
Şakirpaşa HEM öğretmenleri Romanya’da eğitim gördü Halk eğitim merkezinin hazırladığı ‘Avrupa’da Sığınmacı, Mülteci ve Göçmenlerin Adaptasyonu ve İletişimi’ projesi kapsamında gerçekleşen eğitim gezisi başarıyla tamamlandı

Şakirpaşa HEM öğretmenleri Romanya’da eğitim gördü

Şakirpaşa HEM öğretmenleri

Romanya’da eğitim gördü

 

Halk eğitim merkezinin hazırladığı ‘Avrupa’da Sığınmacı, Mülteci ve Göçmenlerin Adaptasyonu ve İletişimi’ projesi kapsamında gerçekleşen eğitim gezisi başarıyla tamamlandı

 

 

Şakirpaşa Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü öğretmenleri ve usta öğreticileri, Türkiye Ulusal Ajansı ve Milli Eğitim Bakanlığı ‘Erasmus+’ programı kapsamında Romanya’ya giderek  “Avrupa’da Sığınmacı, Mülteci ve Göçmenlerin Adaptasyonu ve İletişimi” konusunda eğitim aldı. Bir haftalık eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğretmen ve usta öğreticiler Adana’ya döndü. Katılımcıların bu proje ile kendi kişisel gelişim ve motivasyonlarına pozitif katkılar sağlaması bekleniyor.

BÜTÇE AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN

Adanalı eğitimciler, Romanya’da bulundukları süre zarfında “sığınmacı, mülteci ve göçmenlerin sorunu,  dezavantajlılara erişim ve çatışma sonrası-felaket sonrası rehabilitasyon konularında yapılandırılmış çok sayıda kurs ve eğitim etkinliklerine katıldı. Romanya’nın başkenti Bükreş’te gerçekleştirilen ve oldukça verimli geçen projenin tüm bütçesi Erasmus + Programı kapsamında Avrupa Birliği’nden sağlandı. 

ADANALI EĞİTMENLERE ÖZEL

Bükreş’teki Fundatieı Schottener Servicii Sociale’de projenin hedef kitlesi ise Şakirpaşa Halk Eğitimi Merkezi eğitmenlerinin orta ve uzun vadede görev alacağı kurslara katılacak olan mülteci, göçmen ve sığınmacılar oldu. Adanalı eğitmenlere,  her yaşta bulunan bu hedef kitle ile iletişimde ve bütünleşmede, dışlanmayı engelleyen pozitif bir dil kullanılmasının önemi anlatıldı.  Adanalı eğitmenlere özel tasarlanan ve uygulanan bu proje ile hedef kitlenin eğitiminde daha fazla verim alınması bekleniyor.

KÜLTÜREL ADAPTASYON

Bu proje ile mülteci ve göçmenlerin kültürel adaptasyonları kolaylaşacak ve sosyalleşmelerinin daha hızlı bir şekilde sağlanacağı tahmin edilirken katılımcı öğretmen, usta öğretici ve idarecilerin bu proje ile kendi kişisel gelişim ve motivasyonlarına da pozitif katkılar olması bekleniyor. Kültürler arası diyaloga girerek benzer konularda ve sorunlara yönelik çalışan meslektaşların kullandıkları yaklaşımları görmek, katılımcıların mesleki gelişimini de olumlu şekilde etkilediği öğrenildi.

MESLEKİ KALİTEYE KATKI

Mülteciler ve sığınmacılara yönelik kurslarda görev yaparken kullanabilecekleri yeni araç ve yöntemlere de erişme imkanı yakalayan Adanalı eğitimciler,  projenin sonuçlarından çok memnun kaldıklarını, bu tür projelerin ve çalışmaların öğretmenlerin mesleki bilgi ve birikimi arttırdıklarını,  heyecan ve istek uyandırdığını da söyledi. Katılımcılar, Avrupa’daki yenilikleri yerinde görme fırsatı bulduklarını ve mesleki kalitelerini artırdıklarını da ifade etti.


Yorumlar (1)
    Google