• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Ağustos 2019
  • 02:01
 
Sağlam bir beden için Aikido yapın Son yıllarda Adanalılara uzak doğunun önemli spor dallarından ‘Aikido’yu aşılayan ve öğreten 4.dan aikido antrenörü Aykan Turhan, bu sporun yaygınlaşması ve gelişmesi için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Sağlam bir beden için Aikido yapın

Aslında, Aikido’yu tanımanın ve anlamanın en iyi yolu onu yapmak ve yaşamaktır; fakat bazı temel bilgilerin bu noktada paylaşılmasının da yararı olacaktır. Aikido üç sözcükten oluşur:
Aİ = Uyum, sevgi, uyumlu olma, Kİ = Enerji (Dünyayı ve evreni yaratan enerji)
DO= Yol, disiplin, yöntem, ekol, öğreti.. Bir araya getirilince, ’’evrensel enerjiye uyum yolu’’ anlamı oluşmaktadır. Kurucu ‘Morihei UESHİBA’  aikidoyu ruhsal uyumun ve sevginin yolu olarak açıklamıştır.

Aikido çalışanları izlerken, dövüşen insanlardan çok sanki dans eden insanlar gözlemlersiniz. Tabii bu tablonun bir parçası olabilmek için uzun yıllar çalışmak ve bu yumuşaklığı kazanmak gerekir. Aikidoda önemli olan karşındakinin canını yakmak değil, her an onun canını çok fazla yakabileceğinizi ama buna gerek duymadığınızı hissettirmektir. Bunu yaşlı biri de yapabilir, bir kadın da, bir çocuk da. Aikido sırf bu yönüyle pek çok kişiyi kendine çeker. Çözüme giden pek çok yol sunar, bunları sağlamak için uyumlu olmayı öğretir. Eklem yerlerine yapılan şiddetli baskılar ve kilit teknikleri, rakibin kontrol altında tutulmasını ve zarar görmeden etkisiz hale getirilmesini sağlar.
 

Son dönemlerde bazı meslek gruplarına ve bunun yanında bayanlara yönelik şiddet olaylarının arttığını üzüntü içinde takip etmekteyiz. Zor duruma düştüklerinde kendilerini savunabilmeleri, çözüm üretebilmeleri ve zarar görmemeleri için özellikle bayanları derslerimize davet ediyoruz. Uzun yıllardır özel derslerimizle vatandaşlarımıza Akido sporunu aşılıyoruz. Bundan sonra da bu sporu daha geniş kitlelere yaymak için çaba sarf edeceğiz. İnsanların günümüzdeki hayat şartlarında biraz olsun rahatlaması adına Aikido sporunu öneriyorum.


Yorumlar (1)
    Google