• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 18 Ocak 2019
  • 04:32
 
‘Ramazan paylaşmanın tam vakti’ KENT- Adana’daki yetim çocuklar başta olmak üzere, mültecilere, doğal afet mağdurlarına ve dünyanın dört bir yanında bulunan tüm mazlumlara her türlü gıda, barınma, sağlık, ilaç ve eğitim yardımlarına devam eden ADYAR iyilikten yana olan hayır sahiplerine çağrıda bulundu.

‘Ramazan paylaşmanın tam vakti’

‘Ramazan paylaşmanın tam vakti’

 

KENT- Adana’daki yetim çocuklar başta olmak üzere, mültecilere, doğal afet mağdurlarına ve dünyanın dört bir yanında bulunan tüm mazlumlara her türlü gıda, barınma, sağlık, ilaç ve eğitim yardımlarına devam eden ADYAR iyilikten yana olan hayır sahiplerine çağrıda bulundu.

İHH – ADYAR ADANA Başkanı Mahmut Eraslan, Ramazan’ın önemine ve Ramazan’ın birçok hayra vesile olacağına değinerek ‘Ramazan paylaşmanın tam vaktidir’ ‘gelin ihtiyaç sahiplerini bir sofrada buluşturalım’ dedi. Eraslan birlik ve beraberliğin her şeyin üstesinden gelebileceğini söyleyerek yurtiçi ve yurtdışı projelerini anlattı.

İHH insani yardım vakfı, 26. Yılında ramazan ayı münasebetiyle 107 ülke ve bölgede kumanya dağıtımı ve iftar programları gerçekleştirmeyi planlıyor.

İHH-ADYAR Adana’da 3 bin aileye Ramazan kumanyası,3 bin kişiye iftar, 750 yetim çocuğa bayramlık kıyafet dağıtımı yapmayı,

Yine Bangladeş’te kamplarda kalan Arakan’lı mültecilere ve Suriye içerisinde olan savaş mağdurlarına Ramazan kumanyası, Burkina Faso’da Süt keçisi projesi ile yardımlarını ulaştırmayı,

Ayrıca 34 ülke ve bölgede savaş, tabii afet, hastalık vb. sebeplerle yetim kalmış 58 bin çocuğa bayramlık kıyafet alınarak bayramı mutlu bir şekilde karşılamaları hedefleniyor.

Proje kapsamında sadece Türkiye genelinde 75 bin aileden yaklaşık 430 bin kişinin faydalanması hedefleniyor dedi.

 

SURİYE KAMPLARINDA İFTAR PROJESİ

İftar projesi nedir?

Tahliyeler sebebiyle Suriye içinde yer değiştiren ve kamplarda yaşamak zorunda kalan ihtiyaç sahibi Suriyeli aileler için toplu iftar yemeği projesidir.

Projeden kaç kişi faydalanacak?

Yaşanan çatışmalardan dolayı zoraki  iç göçe maruz kalmış; Azez,Cerablus,ElBab,Afrin, ve idlip bölgelerinde yaşayan, sayıları yaklaşık 20 bini  bulan ihtiyaç sahibine ulaşılması hedeflenmektedir.

Suriye’deki kamplarda yaşamak zorunda kalan ailelere toplu olarak verilecek iftar bedeli kişi başına 10 olarak belirlendi.

 

İHH SURİYEDE NELER YAPTI?

Yedinci yılı geride bırakan Suriye savaşında bu güne kadar en az 450 bin insan hayatını kaybetti.

120 binden fazla kişinin hapsedildiği ya da kaybolduğu ülkeden 5 milyon insan kaçmak zorunda kaldı

Geriye kalanların çoğuysa bombaların altındaki çadırlarda yaşama mücadelesi veriyor.

İHHSuriye iç savaşının başlangıcından günümüze kadar 9 koordinasyon merkezinde,843 personel ve gönüllüyle bölgeye:321 milyon doların üzerinde harcama yaptı.

15 bin tır insani yardım malzemesi ulaştırdı.

150 binden fazla insanın yaşadığı 6 konteyner,25 çadır kent kurdu.

 Yetim sponsorluk Sistemi’ne 9 bin çocuk dâhil edildi ayrıca Reyhanlı’da 990 kapasiteli çocuk yaşam merkezini kurdu.

1 üniversite,29 okul açtı;160 binden fazla öğrencinin eğitim ihtiyaçları karşılandı.

Günde 750 bin ekmek üretme kapasitesine sahip fırınlar ve 60 bin kişilik yemek hazırlayabilecek mutfaklar kurdu.

36 Su kuyusu, 16 su deposu açtı.

2 bin esirin serbest bırakılmasını 45 bin kişinin tahliye edilmesini sağladı.

İçerisinde 100 ev okul camii sağlık merkezi ve sosyal binalar yer alan 500 kişinin yaşadığı rahmet köyünü inşa etti.

 

 

 

 

 


Yorumlar (1)
    Google