• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 23 Mayıs 2019
  • 10:05
 
Mahmut Tezcan: Kadına verilen değer ve önem bir gün ile sınırlandırılamaz Ak Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan A.Adayı Mahmut Tezcan “Kuşkusuz kadın hakları ve kadına verilen değer AK PARTİ iktidarı ile önemli bir atılım gerçekleştirmiştir ve kadına verilen değer, her geçen yıl kat ve kat artmıştır. ” dedi.

Mahmut Tezcan: Kadına verilen değer ve önem bir gün ile sınırlandırılamaz

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü vesilesiyle kutlama mesajı yayınlayan Adalet ve Kalkınma Partisi Adana Büyükşehir Belediye Başkan A.Adayı Mahmut Tezcan;

Kadınlarımızın hem İslamiyet’te hem de Türk aile yapısı ve geleneğinde konumu oldukça önemlidir. Kadına verilen değer ve önem bir gün ile asla sınırlandırılamaz. Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) ‘Kadınların haklarına riayet ediniz’, ‘Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, onlarında sizin üzerinizde hakları vardır’ buyurmuştur. Yüce dinimizde de her zaman kadına verilen önemin ve kadınlarımızın haklarının çiğnenmemesi hususunun altı önemle çizilmiştir. Rasûlullâh (S.A.V.) Efendimiz diğer bir hadisi şerifinde, erkekleri, kadınların hak ve hukukunu gözetmeye dâvet etmekte ve bu konuda: “Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allah’tan korkunuz! Zira siz onları Allah’ın bir emaneti olarak aldınız.” Buyurmaktadır.

KADINLARIMIZIN HAKLARINI HER GEÇEN GÜN KUVVETLENDİRDİK

Kuşkusuz kadın hakları ve kadına verilen değer AK PARTİ iktidarı ile önemli bir atılım gerçekleştirmiştir ve kadına verilen değer, her geçen yıl kat ve kat artmıştır.

15 yaş üstü nüfusumuza bakıldığı zaman 30 milyonu kadın olarak görmekteyiz. Toplumdaki üretim araçlarının üzerinde de önemli bir rol olarak kadınlarımızın etkenliği yer almaktadır. AK Parti kadınlarımızın iş gücü olarak istihdama katılması için önemli teşvikler ve adımlar atmıştır. 2002 yılında Türkiye'deki kadınların iş gücü piyasalarına katılma oranı 6 milyon civarındayken, bugün itibariyle bu sayı 9 milyona ulaşmıştır. Sadece 2017 yılında ek sağlanan kadın işgücü sayısı 417 bindir. Bu siyasi alanda, ekonomik ve sosyal alanda da kendini ciddi bir biçimde göstermektedir. Kadınlar bizzat üretim sahalarında görev almaktalar ve toplumdaki katılan işgücü oranları arasında büyük bir hak payına sahiptirler.

Birçok batılı ülkeden daha önce tanınan kadın hakları toplumdaki demokrasinin ana hatlarını çizmiştir. Son 16 yıla bakıldığında kadınların her alanda yetkin ve bilgin bir konumda olduklarını görüyoruz. Siyasette, sanayide, aktif olarak sahalarda, yer alan kadınlarımız Türkiye demokrasisinin yapı taşlarından biridir.  ‘Kadınların toplumdaki konumu ve siyasetteki yeri güçlendikçe ve sağlamlaştıkça inanıyorum ki Türkiye’nin yarınları daha aydınlık olacaktır’ diyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan kadınların önemini bir kez daha vurgulamıştır.

Sözlerimi yine bir hadisi şerifle sonlandırmak istiyorum. Rasûlullâh (S.A.V.) efendimiz; Cennet annelerin ayakları altındadır diyerek kadınlarımızın İslam dini için ne kadar önem arz ettiğini bir kez daha açıkça vurgulamıştır.

Bu vesile ile Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84. Yıl dönümünü kutluyor başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere istiklal savaşında kahramanca mücadele eden bütün kadınlarımızı minnet ve rahmetle anıyorum.


Yorumlar (1)
    Google