• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 23 Ağustos 2019
  • 05:59
 
Koncuk’tan Bakan Kurum’a soru önergesi KENT- İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kunum’a cevaplandırması amacıyla bir soru önergesi verdi.

Koncuk’tan Bakan Kurum’a soru önergesi

KENT- İYİ Parti Adana Milletvekili  İsmail Koncuk,   Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kunum’a cevaplandırması amacıyla bir soru önergesi verdi. Koncuk önergesinde  “Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun geçici 16’ncı maddesi uyarınca Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla hazırlanan "Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Tebliği” 06.06.2018 tarihli ve 30443 sayılı Resmî Gazete`de yayınlanmıştır.

"İmar Affı" düzenlemesi, imar mevzuatına aykırı yapılar ve gecekondular için bulunduğu ildeki valiliğe veya belediyelere doğrudan başvuru yöntemi ile yapılmaktadır. İstanbul Kartal’da yaşanan felaketin ardından yapılan açıklamalar da "İmar Affı"ndan faydalandığı yönünde. Ülkemiz genelinde hiçbir mühendislik hesabı yapılmadan inşa edilen yapılar aftan faydalanmış oldular.

Bu bağlamda;

 

  1. Kamuoyuna "İmar Barışı" olarak sunulan ve bugüne kadar, seçimler öncesi defalarca tekrarlanan "İmar Affı" düzenlemesi, kanunlaştıktan sonra toplanan vergiler haricinde, yapılarda inceleme, denetim ve denetleme yapıldıysa riskli bulunan yapılar için Bakanlığınız hangi çalışmayı yapmıştır?

 

  1. "İmar Affı" düzenlemesinden faydalanan,  kayıt altına alınan yapılarda can güvenliğini tehlikeye sokacak kaç yapı tespit edildi? Tespit sonrası yapılarda yıkım kararı alınan, yıkımı gerçekleştirilen bina sayısı kaçtır?

 

  1. Yapının depreme dayanıklılığı ve yapının fen ve sanat norm ve standartlarına aykırılığı hususu yapı malikinin sorumluluğuna bırakılıyor, ülkemizin deprem kuşağı olmasını göz önüne alırsak neden sorumluluk ilgili Bakanlıklarda olmuyor? 

 

  1. Beyan denetim sistemi neden kabul ediliyor? "İmar Affı" düzenlemesinden faydalanmak isteyenler müracaatta bulunduktan sonra gerekli incelemeler Bakanlığınız tarafından yapılıp, denetleme sonucunda herhangi bir problem olmadığı belirlendikten sonra aftan faydalandırılması daha doğru olmaz mı?

 


Yorumlar (1)
    Google