• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 21 Ocak 2019
  • 08:48
 
İmamoğlu Sulaması 2. Kısım Sulaması ile 176 bin 390 dekar arazi sulanacak KENT- DSİ Çukurova’ya yaptığı yatırımlarla Adana ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Adana ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

İmamoğlu Sulaması 2. Kısım Sulaması ile 176 bin 390 dekar arazi sulanacak

KENT- DSİ Çukurova’ya yaptığı yatırımlarla Adana ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Adana ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Adana ilimizde nasibini almaktadır.

Çalışmaları hızla devam eden Adana İmamoğlu Sulaması 2. Kısım inşaatının tamamlanması ile 9 köye ait 176 bin 390 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlanacağını belirten DSİ Genel Müdürü Murat ACU; ‘ Projede 412.814 metre PE100 borunun 185,466 metresi, 108.797,19 metre CTP borunun 52,345 metresi, 4 adet yatay sondajlı karayolu ve tren yolu geçişi tamamlanmıştır. Ayrıca 4035 adet sanat yapısı imalatları da yapılmıştır. ’dedi.

22 köyde toplam 36 bin 800 dekarın toplulaştırılacağı projede toplulaştırma çalışmalarının % 35 oranında tamamlandığının altını çizen Genel Müdür ACU;  ‘İmamoğlu Sulaması 2. Kısım İnşaatı tamamlandığında yıllık 132 Milyon TL zirai gelir artışının sağlanmasının hedeflenmektedir. ’dedi.

Genel Müdür ACU,’ Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ’dedi.


Yorumlar (1)
    Google