• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 27 Mayıs 2019
  • 02:42
 
Ç.Ü’de “Hayatın bütünü bir ‘an’dan ibarettir” sergisi açıldı KENT--Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü 3. sınıf öğrencilerinin fotoğraf dersi, “Hayatın bütünü bir “an”dan ibarettir” isimli sergiyle tamamlandı. Sergi Atatürk Parkı yanındaki açık alanda 3 gün süreyle açık kaldı.

Ç.Ü’de “Hayatın bütünü bir ‘an’dan ibarettir” sergisi açıldı

Ç.Ü’de “Hayatın bütünü bir ‘an’dan ibarettir” sergisi açıldı

 

 

KENT--Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü 3. sınıf öğrencilerinin fotoğraf dersi, “Hayatın bütünü bir “an”dan ibarettir” isimli sergiyle tamamlandı. Sergi Atatürk Parkı yanındaki açık alanda 3 gün süreyle açık kaldı.

 

Ders kapsamında işlenen detaylı teorik konuların ardından Fujifilm’in sağladığı fotoğraf makinesi desteği ile öğrencilerin üç gün uygulama çekimleri yaptığını belirten Fotoğraf dersinin sorumlu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Enver Özyurt çalışma aşamalarını şöyle anlattı;

“Tepebağ Evleri, Gar ve Büyük Saat civarında yaptıkları çekimlerde, istedikleri anı yaşamın akışı içinden ayırarak sonsuzluğa taşıdılar. Bu fotoğraflardan oluşturdukları sergiyi Atatürk Parkı’nın yanında açık alanda sergilediler. Özellikle uygulama çekimleri öncesinde yaptığımız konuşmalarda öğrencilerime; “fotoğrafın asla mekanik ya da dijital bir kayıt olmadığını, fotoğrafın fotoğrafçının tanık olduğu “o anı” süreklilik içinden ayırmak konusunda yaptığı bir seçim olduğunu”, “bu seçimin o an kadar, kendilerinin hayatın neresinde durduklarını gösterdiğini -yani çektikleri her fotoğrafın aslında hayattan kendilerine yolladıkları bir mektup olduğunu-” vefotoğraflarına bakanların “pozlamayı ne kadar doğru yaptıklarıyla ya da kompozisyon kurallarıyla değil, yaşamı ne kadar anlatabildikleriyle ilgileneceğini” anlatmaya çalıştım...

 

SERGİ 28 FOTOĞRAFTAN OLUŞTU

“Sadece 3 gün gibi sınırlı bir süre zarfında ve ilk kez ellerine aldıkları makinelerle fotoğraf çeken öğrencilerimiz beklentilerimin üzerinde sonuçlar elde ettiler ve her öğrenciden iki fotoğraf seçerek toplam 28 fotoğraftan oluşan serginin oluşturulmasında hiç zorlanmadım. Hazırladığımız bu sergide fotoğraflarını; üniversitenin farklı bölümlerinden gelen hocaları, Adana’nın fotoğraf camiasının önemli isimleri ve arkadaşları gördü ve oldukça iltifat aldılar. Umarım yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde hayatı anlamak için ve anlatmak için fotoğraf çekmeye devam ederler.”

 

 


Yorumlar (1)
    Google