• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 25 Ağustos 2019
  • 10:30
 
ÇMO’dan hava kirliliği uyarısı TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, kentte yaşayanların hayatı; yaşanan çevresel sorunlar nedeniyle olumsuz şekilde etkilendiğine dikkati çekerek “Yeşil alanların azalmasına neden olan, insan sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, ekolojik temele dayanmayan planlama ve uygulamalardan vazgeçilmelidir” dedi.

ÇMO’dan hava kirliliği uyarısı

“YEREL YÖNETİCİLER ÇEVRE TAHRİBATLARINA SESSİZ KALMAMALI”

Kentin çevresel tahribatlarına karşı, özellikle yerel yöneticilerin birçok noktada sessiz kalması, çözüm arayışlarında kendilerini var edememeleri, çevre sorunları konusunda kentin yalnızlık yaşadığını da gösterdiğini ifade eden ÇMO Adana Şube Başkanı Doğan “Adana; yaz aylarında hububat hasadıyla birlikte anız yangınlarının sebep olduğu ve kış aylarında da ısınma amaçlı kullanılan yakıtlar nedeniyle hava kirliliğine maruz kalmaktadır. Bu nedenle; yerel yöneticiler, izleme ve denetleme yetkisine sahip kurum ve kuruluşlar, hem yaşanan çevresel sorunlar karşısında, hem de hava kirliliği konusunda gerekli hassasiyeti göstermelidir”diye konuştu.

“YEREL YÖNETİCİLER ÇEVREYE KARŞI DAHA HASSAS BİR TUTUTM SERGİLEMELİ”

Özellikle yerel yöneticilerin çevreye karşı daha hassas bir tutum  izlemeleri ve sosyal sorumluluk bilinci ile hareket etmesi gerektiğini belirten TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan şöyle konuştu;

“Yaşamın ve kaynakların sürdürülebilirliği ile daha yaşanılabilir bir kent için; çevresel sorunlara karşı ortak değerlerimiz olan çevrenin, doğanın, havanın, suyun, toprağın ve yeşil alanların korunması gerekmektedir. Yerel yönetimler, izleme ve denetim yetkisine sahip kurum ve kuruluşlar, anayasal hak olan" Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir" ilkesini göz ardı etmemelidir.”

2018 yılı Valilik Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonları verileri neticesinde, (PM) partikül madde toleranslı yasal limit değeri miktarının Henüz yıl bitmeden (23 Aralık itibarı ile) yasal limiti 128 kez aştığını belirten Doğan, yönetmelikte insan sağlığı açısından  bu limitin 35 defa aşılabileceğinden bahsedildiğini hatırlattı.  Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliğinde partikül madde (PM) 2018 yılı için yasal limit değeri metre küpte 60 mikrogram olarak belirlenmiştir. Yönetmelik 2019 yılına kadar kademeli olarak bu kirletici parametreyi metreküpte 50 mikrogram seviyesine çekecektir. Yani şuan kirlilik sayılmayan, 60 mikrogram ve 50 mikrogram arasında ki partikül madde miktarları, 2019 yılında kirlilik sayılacaktır. 2018 yılında, bu aralıkta ve 60 mikrogramın üstünde gerçekleşen aşım sayısı ise 168 adettir. Daha yıl bitmeden meydana gelen limit değer aşımları, Adana’da özellikle kış aylarında hava kirliliği yaşandığını göstermektedir.Partikül Madde kirliliği önemsenmeyecek, geçiştirilecek bir kirlilik türü asla değildir. Partikül maddelerin içeriği ve yapısı, bu kirliliğinin akciğer hastalıkları ile birçok kanser türüne neden olan etmenler arasında yer alabileceğini göstermektedir”

“HAVA KİRLİLİĞİNİ ÖNLEYİCİ ADIMLAR ATILMALI”

Adana’da hava kirliliğini azaltmak için petrokok yani katı yakıtların kullanımının azaltılıp, doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılması gerektiğini anlatan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Yakıt kazanlarının periyodik bakımlarının ve araç egzoz emisyonlarının rutin aralıklarla yapılması, toplu taşıma araçlarının hibrid yakıt teknolojisine sahip olanları yada daha az kirletici etkiye sahip yakıt türleriyle çalışanlarının tercihinin sağlanması, kentte bisiklet yollarının yapılması, ısı izolasyonları ile enerji tasarrufu sağlayarak hava kirliliğinin azaltılması, sanayide enerjinin geri kazanılmasına önem verilmesi ve emisyon kaynağı olan tesislerde gerekli çevresel yatırımların gerçekleştirilmesinin, sürdürebilir olarak sağlanması gerekmektedir.Çok katlı binalarla etrafı adeta çepeçevre kuşatılmış bir kentin hava sirkülasyonun engelleneceği unutulmamalıdır. Yeşil alanların azalmasına neden olan, insan sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, ekolojik temele dayanmayan planlama ve uygulamalardan vazgeçilmelidir. Özellikle hava kirliliğinin önlenmesi, temiz hava sirkülasyonunun sağlanması, iklim değerlerinin insan yaşamına daha uygun duruma getirilmesi, yeşil alanlar ile sağlanabilmektedir. Ağaçların fotosentez yoluyla karbondioksiti kullanıp atmosfere oksijen vermesi ve ayrıca yaprakları ile toz tutma kapasitelerinden dolayı; kişi başına düşen yeşil alan miktarının azaldığı kentimizde; tahribatlar önlenerek yeşil alanların, ağaç dikimlerinin arttırılması yönünde çalışmalar biran önce gerçekleştirilmelidir. İnsanların hem dinleneceği, hem dolaşacağı kent ormanları yaratılmalıdır”

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan son olarak yaşatılan kirlilik konusunda yerel yönetimler, yetkin kurum ve kuruluşlar, belirtilen limit değerlerin sağlanması için denetimlerini artırması ve üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.


Yorumlar (1)
    Google