• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 18 Ocak 2019
  • 17:01
 
Balkan Türkleri’nden şenlik yaveti Balkan Türkleri, Hıdrellez Şenliği’nde buluşacak

Balkan Türkleri’nden şenlik yaveti

KENT- Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu’na bağlı olarak faaliyet gösteren Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği tarafından organize edilen geleneksel Hıdrellez Şenliği’nin bu yıl 29’cusu gerçekleştirilecek. Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Mükremin Duygun, 13 Mayıs 2019 Pazar günü Sarıçam Yörük Ormanı’nda düzenlenecek olan Hıdrellez Şenliği programına tüm Balkan Türkleri ve Balkan Türkü Dostlarının davetli olduğunu belirtti.

“HIDRELLEZ ŞÖLENİNE TÜM HEMŞEHRİLERİMİZ DAVETLİDİR”

Balkanlardaki Hıdrellez geleneğinin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için bu tür etkinliklerin önemine değinen Duygun, “Balkanlarda yüzyıllardır yaşayan Türkler, tarih boyunca milli ve manevi değerlerine sahip çıkarak gelenek ve göreneklerini yaşatmaya çalışmıştır. Hızır ve İlyas peygamberlerin buluşma günü olan Hıdırellez de bu bunlardan sadece birisi. Balkan Türkleri olarak kışın sona ererek yazın, bolluk ve bereketli günlerin gelişinin simgesi olan Hıdrellezi bu yıl da şölenlerle kutlayacağız. Adana’da yaşayan tüm Balkan Türkü ve Adanalı hemşerilerimizi bu coşkuyu paylaşmaya davet ediyoruz” dedi.

ŞÖLEN PROGRAMI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayacak olan Hıdrellez programı; Kuran-ı Kerim Tilaveti, açılış ve protokol konuşmaları ile devam edecek. Hıdrellez Şöleni halk ozanları söyleşisi,  Adana Büyükşehir Belediyesi halk oyunları gösterisi ve mehteran takımı gösterinin ardından Balkan Rumeli sanatçısı Faruk Yılmaz konseri ile sona erecek.

https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/images/cleardot.gif

 


Yorumlar (1)
    Google