• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 18 Ocak 2019
  • 04:38
 
BağlantıGirişimciliğe yön veren kadınlar zirvede buluştu Başkanlığını İldeniz Özal’ın yaptığı Ceyhan Kültür Sanat ve Yardımlaşma Derneği’nin Adana’da düzenlediği Yön Veren Kadınlar Zirvesi, TMG Madencilik sahibi Zuhal Mansfied, Big Chefs Kurucu Ortağı Gamze Cizreli ve Girişimcilik Ekosistemi Derneği Başkanı Esra Özden’i iş dünyasıyla buluşturdu.

KENT- Ceyhan Kültür Sanat ve Yardımlaşma Derneği’nin ‘Girişimde Topuk Sesleri’ temasıyla düzenlediği Yön Veren Kadınlar Zirvesi Adana Sheraton Otel’de yapıldı. TMG Madencilik Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Mansfied ve Big Chefs Kurucu Ortağı & CEO’su Gamze Cizreli’yi Adana iş dünyasıyla buluştururken, etkinliğin moderatörlüğünü Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED) Başkanı Esra Özden üstlendi. Etkinliğe, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın eşi Beyhan Demirtaş, iş dünyasının kadın temsilcileri, üniversite öğrencileri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

KADINLARA İŞE YARADIĞINI HİSSETMELİYİZ

Zirvenin açılışında konuşan Ceyhan Kültür Sanat ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İldeniz Özal, hedeflerinin kadın girişimcileri ve kadının ekonomideki yerini ön plana çıkarmak, onlara iş fırsatları yaratmak olduğunu söyledi. Tarımdan eğitime, sağlıktan kooperatife kadar her alanda kadının yer alması için çalışma yürüttüklerini belirten Özal, “Hayatın her alanında kadının önemini vurgulamak için sınırlarımızı daha belirgin hale getirmemiz gerekiyor. Bu anlamda motivasyon kazanmanın en iyi yolu da, kadına hayata bir katkı sağladığını hissettirmek” dedi.

 

GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİKTEN VAZGEÇİLMELİ

Yön Veren Kadınlar Zirvesi’nin moderatörlüğünü yapan GED Başkanı Esra Özden, kadınların topluma katılmasının önemi konusunda ‘uçağın tek kanatla uçamayacağı’ metaforunun kullanıldığını, ancak kadının sadece bir kanat olarak görülmemesi gerektiğini belirtti. Özden, “Çünkü kadın demek akıl demek. Kadın demek özveri, doğurganlık, vicdan, samimiyet ve yürek demek” dedi. Kadınlara girişimcilikte butik açmak gibi geleneksel düşünmemesini de öneren Özden, “Otomotiv, savunma, nükleer, ilaç, kimya, finansal teknolojiler gibi katma değerli alanlarında iş fırsatları var” diye konuştu.

 

KADIN YETER Kİ YAPMAK İSTESİN

Zirvede konuşan TMG Madencilik Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Mansfied, kadınların çok zorlu şartlarda ve zor bir coğrafyada yaşadığını, böyle bir ortamda ‘çalışan’ ya da ‘işveren’ olduğunu belirterek, “Ama buna rağmen kadının istediğinde üstesinden gelemeyeceği hiçbir zorluk yoktur” dedi. Big Chefs Kurucu Ortağı & CEO’su Gamze Cizreli de, markasını 2008 ekonomik krizinin arifesinde yarattığını ve hiç pes etmeyerek bugünkü konumuna getirdiğini vurguladı. Cizreli, “Türkiye, ekonomisini gelişmiş ülkeler seviyesine getirmek istiyorsa, katma değeri yüksek üretime önem vermeli, bu üretimden vazgeçmemeli” ifadelerini kullandı.

 

TOPLUMSAL YAŞAMA DAHA ÇOK KATILIM GEREKİYOR

Etkinlik sonrası değerlendirmede bulunan Ceyhan Kültür Sanat ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İldeniz Özal, Türkiye’de kadının üretime katılımının yüzde 34 olduğunu vurgulayarak, bu oranın artırılması için eğitimden iş hayatına, kamusal alandan siyasete kadar her alanda yapılması gereken düzenlemeler olduğunu dile getirdi. Özal, “Biz dernek olarak daha güzel bir gelecek için bugünümüze katkı koymayı amaçlıyoruz. Kadınların toplumsal yaşama katılmalarını sağlamayı ve toplumu bu konuda bilinçlendirmeyi kendimize görev edindik. Sivil toplum kuruluşları ile birlikte sosyal haklar ve eğitim konusunda farkındalık yaratarak toplumsal çalışmalara destek veriyoruz” diye konuştu.

 


Yorumlar (1)
    Google