• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 17 Ocak 2019
  • 22:34
 
“Astımınızla sağlıklı yaşayabilirsiniz” Dünya’da ve Türkiye’de Mayıs ayının ilk Salı günü olarak kabul edilen Dünya Astım Günü nedeniyle, Türk Toraks Derneği (TTD) Çukurova Şubesi tarafından TÜYAP Fuar alanında farkındalık etkinliği gerçekleştirildi. “Astımınızla sağlıklı yaşayabilirsiniz” sloganı ile düzenlenen etkinlikte sağlıklı bir toplum için el ele vererek başta çocuklar olmak üzere toplumda astım hastalığının ne olduğu, tedavisi, korunma yolları ve nelere dikkat edilmesi gerektiği hususlarında topluma bilgilendirme yapılarak farkındalık oluşturuldu.

“Astımınızla sağlıklı yaşayabilirsiniz”

 TTD Çukurova Şubesi Başkanı Doç. Dr. Mehmet Ali Habeşoğlu,  astımı kontrol altında olan hastaların tamamen normal bir yaşam sürebileceklerini kaydetti.

Astımın akciğerdeki hava yollarının mikrobik olmayan bir iltihap sonucu daralması ve şişmesi neticesinde ortaya çıkan kronik bir hastalık olduğunu söyleyen Dr. Habeşoğlu; “Astımlı hastalardaki bu iltihap hiçbir zaman sönmeyecek bir ateşe benzetilebilir, ancak bu ateşi küllendirmek mümkün. Hava yollarındaki iltihap alevlendiğinde hastalarda nefes darlığı, hırıltı, hışıltı, öksürük ve göğüste baskı hissi yakınmaları ortaya çıkar. İltihap kontrol altına alındığında ise yakınmalar tamamen kaybolur veya belirgin ölçüde hafifler.  Genellikle tekrarlayıcı olan bu şikayetler astım kontrol altına alınmazsa kalıcı bir hale gelebilir.” ifadelerini kullandı.

Astım tedavisinde ana hedefin hastalığın kontrol altına alınması yani, hastanın hiç şikayetinin olmaması, günlük kişisel ve mesleğinin gereği olan işleri herhangi bir kısıtlanma olmadan yapabilmesi olduğunu söyleyen Habeşoğlu sözlerine söyle sürdürdü;

“Astım tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar. Özel cihazlarla verilirler. Bu ilaçları düzenli kullanmak kadar, kuralına uygun olarak kullanmak önemlidir. Hastalara bu ilaçları başlarken gerekli eğitim verilmeli ve tekniğine uygun olarak alıp almadıkları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Astım tedavisinde kullanılan ilaçları birer yangın söndürücü olarak düşünürsek, yangını küllendirmek için yangın söndürücüler kadar, yangını alevlendiren faktörlerden uzak durmak da son derece önemlidir. Yani astımı tetikleyen faktörlerden kaçınmadıkça astımı tam anlamıyla kontrol altına almak güçleşir. Bunun için astımlı hastaların; sigarayı bırakması, kilolu olanların kilo vermesi, düzenli egzersiz yapması, ev tozu, küf mantarları, evcil hayvanlar ve hamam böcekleri gibi allerjenlerden uzak durmaları gerekmektedir. Üst solunum yollarının viral enfeksiyonları astımı tetikleyebilir, bu nedenle astımlı her yıl grip aşısı yaptırmaları önerilmektedir.”


Yorumlar (1)
    Google