• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 17 Ocak 2019
  • 22:43
 
Adana’da Akdam Henis 3. Geleneksel Maraton Koşusu gerçekleşti Adana’nın Kozan İlçesine bağlı Akdam Mahallesi halkı tarafından geleneksel hale getirilen ve Türkiye’nin birçok şehrinden sporcuların katılımı ile gerçekleşen 3. Adana’da Akdam Henis 3. Geleneksel Maraton Koşusu gerçekleşti

Köy meydanına kurulan start noktasından düdüğün çalınması ile başlayan ve 10 km devam eden koşuya yediden yetmişe sporcular yoğun ilgi gösterdi. Her yaş kategorisinde sporcunun katılımı ile gerçekleşen maratona köy halkı bu yıl da büyük ilgi gösterdi.

 

3. Akdam Henis Koşuları’nın organizatörü Hüseyin Çetin, “Organizasyonun yardımcısıyım. Gençlere sporu teşvik etmek, bu insanlar toplanarak köy ve şehirdeki insanları toplayarak yediden yetmişe herkesin koşmasını sağlıyoruz. Organizasyon kapsamında köyümüze şu anda Türkiye’nin her yerinden yaklaşık 300 sporcu katılıyor. Kategori olarak 10 km koşumuz var. Tüm yaş gruplarında sporcularımıza kupa var. Bu yarışma Akdam Henis Koşuları bu yıl üçüncüsü oluyor. Her geçen yıl ilgi daha da artıyor köyümüze Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden sporcular geliyor. Köy halkımızda bu konuda çok duyarlı. Sporcularımıza ikramlarda bulunuyorlar. Onlara kendi hazırlamış oldukları pasta ve börekler gibi ikramlardan sunuyorlar. Ben buradan herkese şunu tavsiye ediyorum herkes buraya gelip koşmasını ve spor yapmasını istiyorum. Bu spor etkinliklerine katılarak koşmalarını istiyorum. Spor çok faydalı sağlık için bunu yaşamalarını istiyorum” dedi.

 

Maratona katılan Tarsus Atletizm Spor Kulübü Başkanı Ferit Gündoğdu, “Buraya yirmi beş kişi ile katılım yaptık. Daha önce de iki yıl geldik buraya. Çok memnun kaldık. Doğal bir ortam süper bir yer. Memnun olduğumuz için tekrar geldik” diye kaydetti.

 

Çorum Hitit Üniversitesi Spor Yüksekoğlu öğrencisi olan ve yarışmaya katılan Şifa Yılmaz, “Buraya Çorum’dan geldim. Çok güzel bir etkinlik olacak. İnşallah ben de yarışmanın birincisi olacağım” şeklinde konuştu.

 

Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, “Kozan’a bağlı Akdam köyümüzde bu yıl geleneksel olan koşumuzun üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Bu yılın bir farkı konuyu ulusal boyuta taşıdık. Şu an 10 km ve 20 km kategorisinde koşularımız olacak. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden Çorum’dan, İstanbul’dan, Nevşehir’den ve bölgemizden insanların burada bir araya gelmeleri bizleri memnun ediyor. İnşallah bundan sonra da geleneksel olan Akdam Maraton koşularımızı daha da zenginleştirerek ve geliştirerek devam ettireceğiz. Ben herkesin spora bu kadar ilgili olmasından dolayı çok memnunum. Herkes lütfen spor yapsınlar” dedi.

 

Maratona Ankara’dan katılan ve 10 km koşuda birinci olan Mehmet Mustafa Buldum, “Bu yarışmaya ilk defa katılıyorum. Ankara’dan buraya geldik. Böyle bir organizasyona gelmek çok güzel. Yarışmada birinci oldum. Genç arkadaşlarımız var. Yorgunluğumuz da var. Son dakika da bir atak oldu finişe tempomu artırdım. Benim için bir avantaj oldu ve birinci oldum” diye konuştu.

 

Maratona Niğde’den katılan ve ikinci olan Eren Yıldız ise, “Yarışma çok güzeldi. Birçok uluslararası farklı yarışmalara katıldım ama böyle köy ortamında ilk defa bir yarışmaya katıldım. Tüm maratona katılan abilerimi ve ablalarımı tebrik ederim” dedi.

 

Yarışma sonunda yarışmaya katılan tüm sporculara madalya ile ödüllendirilirken, yarışmanın birinci, ikinci ve üçüncü sporcularına kupa ve çeşitli hediyeler takdim edildi.


Yorumlar (1)
    Google