• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 25 Mayıs 2019
  • 18:28
 
25.000 aile hayvancılıkla uğraşıyor KENT- Adana da yaklaşık 25.000 aile hayvancılıkla uğraşmakta olduğunu ifade eden MHP 2. sıra Milletvekili Adayı Ecz Ersoy "Dünyada ve Türkiye'de büyükbaş hayvan yetiştiriciliği denildiği zaman sığırcılık akla gelmekte ve süt üretiminin büyük bir çoğunluğu büyükbaş hayvanlar içinde en önemli olan sığırdan karşılanmaktadır.

25.000 aile hayvancılıkla uğraşıyor

KENT- Adana da yaklaşık 25.000 aile hayvancılıkla uğraşmakta olduğunu ifade eden MHP 2. sıra Milletvekili Adayı Ecz Ersoy "Dünyada ve Türkiye'de büyükbaş hayvan yetiştiriciliği denildiği zaman sığırcılık akla gelmekte ve süt üretiminin büyük bir çoğunluğu büyükbaş hayvanlar içinde en önemli olan sığırdan karşılanmaktadır.

Adana'nın iklimsel açıdan sıcak bir bölgede olması nedeniyle sığırcılık olumsuz etkilenmektedir. Ayrıca çayır ve meraların tarla arazisine dönüştürülmesi nedeniyle mevcut toplam çayır ve meraların ot verimi günden güne düşmektedir. Bu nedenle mevcut çayır ve meraların korunması, ot verimi yönünden incelenerek düşük verimli çayır-meraların ıslah edilmesi ile ilgili çalışmalar yapılacaktır" dedi.

EN BÜYÜK MASRAF KABA YEME

2. Sıra Adayı Ecz. Ersoy "Hayvancılıkla uğraşanların en büyük masrafı toplam gelirin %70’i gibi önemli bir oranla kaba yem olduğu bilinmektedir. Ülkemizde, hayvan varlığımıza orantılı bir kaba yem üretimi söz konusu değildir. Bu nedenle üreticiye kaba yem üretimi için cazip desteklerin verilmesi gerekmektedir. Yemlerin üretiminde kullanılan hammaddelerin ekim ve dikimleri ile ilgili destek kredileri oluşturulması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile koordineli olarak çalışmalar mutlaka yapılmalıdır" dedi..

BİLİNÇLİ HAYVANCILIK GELİŞTİRİLMELİ

"Üreticilerin bilinçlendirilmesi için üniversitelerimizde eğitim planlamaları yapılması ve bu eğitime katılarak sertifika alan nitelikli üreticilerin çiftliklerde istihdamının sağlanması ile bilinçli hayvancılığın geliştirilmesi planlanmaktadır" diyen MHP 2. sıra Milletvekili Adayı Ecz Ersoy "Yine üniversitelerimizde hayvan sağlığı üzerine özel eğitim programları düzenlenerek hayvan üreticilerine bilinçli hayvan yetiştiriciliği konusunda eğitim verilmesi planlanmakta" olduğunu belirtti.

  

Milliyetçi Hareket Partisi Adana 2. Sıra Milletvekili Adayı Ecz Ayşe Sibel Ersoy, "Adana denildiğinde ilk akla gelen Tarım idi ama son zamanlarda tarım alanında bölgede yanlış teşvikler ve planlamalar yapılmıştır" dedi.

"PLANLAMALAR VE TEŞVİKLER YANLIŞ UYGULANDI"

Bölgede uygulanan yanlış teşvikler ve verilmesi planlanan teşviklerin zamanında verilememesi, aynı zamanda Adana’nın teşvik kapsamından çıkarılması nedenleriyle tarım alanlarında %20’nin üzerinde bir küçülmenin meydana geldiğini belirten MHP 2. sıra Milletvekili Adayı Ecz Ersoy, "Yaşanan bu durumlar nedeniyle tarıma dayalı sanayide çok ciddi bir kriz ortamı oluşmuştur. Birçok firma bu nedenlerle personel çıkarmak zorunda kalmış ve bazı firmalar da üretimlerini durdurmuştur" dedi.

"SU KAYNAKLARI VERİMLİ KULLANILAMADI"

Tarımda yaşanan en büyük sıkıntılardan birinin su kaynaklarının verimli kullanılamaması olduğunun önemle altını çizen MHP 2. sıra Milletvekili Adayı Ecz Ersoy, Adana’da şu an 539 bin hektarlık alanda tarım yapılmaktadır. Ancak sulanan alanların büyük bir çoğunluğunun halen yüzey sulama ile bilinçsiz bir şekilde sulanması Adana için yeterli olan su kaynaklarının verimli bir şekilde dağıtılmasını engelleDİĞİNİ BELİRTTİ.

"AÇIK KANAL SİSTEMİ KAYIPLARI ARTTIRIYOR"

MHP 2. sıra Milletvekili Adayı Ecz Ersoy "Adana’da sulamaya açılan arazilerin yaklaşık %90’ında açık kanal sistemi kullanılmakta, geri kalan %10’uk kısımda ise borulu sistem kullanılmaktadır. Açık kanal sisteminin su taşıma kapasitesi daha yüksek olsa da iletim kayıpları oldukça yüksektir. Kanal yüzeyindeki buharlaşmalar, kanal hasarları nedeniyle oluşan kayıplar ve kanal bağlantı noktalarındaki kaçaklar kaynakların verimli kullanılamamasına neden olmaktadır. Kanalların eskimesi ve onarım maliyetlerinin yüksek olması da bu durumun çözümü ile ilgili çiftçilerimizi çok zorlamaktadır" dedi.

"EĞİTİM PROGRAMLARI DÜZENLENMELİ"

MHP 2. sıra Milletvekili Adayı Ecz Ersoy son olarak "Çiftçilerimize kaynakların doğru kullanılması için eğitim programları hazırlanması ve bakım, onarım ve yenileme işlemleri ile ilgili teşviklerin oluşturulması gerekmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, DSİ ve Adana Büyükşehir Belediyemiz ile koordinasyon kurulları oluşturularak acilen gerekli adımların atılması için projelerimizi hazırlıyoruz. En kısa sürede ilgili kurumlarla iletişime geçerek bu projelerimizi hayata geçirmek istiyoruz" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Adana 2. Sıra Milletvekili Adayı Ecz Ayşe Sibel Ersoy, "kentleşme bir şehrin planlamasında en önemli etkendir ve biz siyasetçiler kentleşme sürecinde gerek altyapı gerek projeler bakımından Büyükşehir Başkanımıza destek vermeli ve bürokraside ki engelleri aşmasına yardımcı olmalıyız" dedi.


Yorumlar (1)
    Google