• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 18 Şubat 2019
  • 01:13
 
2018 sözleşmeli Öğretmen Atama Tercih Sonuçları ne zaman? MEB tercih-atama sonuçları son dakika Binlerce öğretmen adayının beklediği sözleşmeli öğretmenlik atamaları yarın gerçekleştirilecek. Atama sonuçlarını büyük merakla bekleyen binlerce kişi MEB Sözleşmeli öğretmenlik tercih atama sonuçları öğrenme ekranı, öğretmen atama tercih sonuçları açıklandı mı? Öğretmen atamaları son dakika haberleri neler? sorularının yanıtını arıyor. İşte, 2018 sözleşmeli öğretmenlik atamaları ile ilgili son dakika bilgiler...

2018 sözleşmeli Öğretmen Atama Tercih Sonuçları ne zaman? MEB tercih-atama sonuçları son dakika

 

Peki sözleşmeli öğretmen atamaları sonuçları sorgulamaları için hangi adresten bilgi alınabilir? 2018 öğrermen atama sonuçları yarın açıklandıktan sonra tercih sonuçları nereden öğrenilebilir? Öğretmen olarak ataması yapılanlardan hangi belgeler istenecek? MEB sözleşmeli öğretmenlik tercih atama sonuçlarısorgulama ekranı ve son dakika haberler haberimizin devamında...

Binlerce öğretmen adayının beklediği haber geldi. MEB sözleşmeli öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağını açıkladı. Atamaların aslında bugün yapılması bekleniyordu ancak MEB'den yapılan açıklamaya göre atamalar,  24 Temmuz Salı günü Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk'un katılımıyla saat 11.00'de gerçekleştirilecek. 20 bin kontenjan için 50 bin adayın başvuruda bulunduğu atamalar için binlerce kişi atanmanın yapılacağı büyük merakla bekliyordu. İşte öğretman atama sonuçları, 2018 öğretmen atama sonuçları ve öğretmen atama sonuçları ile ilgili son dakika haberler ve diğer ayrıntılar...

2018 SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMALARI SONUÇLARI SORGULAMA

Binlerce öğretmen adayının beklediği sözleşmeli öğretmenlik atamaları yarın gerçekleştirilecek. Atama sonuçlarını büyük merakla bekleyen binlerce kişi MEB Sözleşmeli öğretmenlik tercih atama sonuçları öğrenme ekranı ve 2018 öğretmen atama tercih sonuçları açıklandı mı? Öğretmen atamaları son dakika haberleri neler? sorularının yanıtını arıyor. Peki, sözleşmeli öğretmen olarak ataması yapılanlardan göreve başlama işlemi esnasında hangi belgeler istenecek? İşte 2018 sözleşmeli öğretmenlik atamaları sonuçlarıile son dakika haberler...

MEB tarafından 17-20 Temmuz tarihleri arasında tercihleri alınan sözleşmeli öğretmenlerin atama sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak ediliyordu. 20 bin atama için başvuran 50 bin 728 öğretmen aday merakla MEB’den gelecek açıklamayı bekliyordu.

Sözleşmeli öğretmenlik atamaları için tercihler Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 17-20 Temmuz tarihleri arasında alındı. MEB tarafından daha önce 20 bin öğretmenin sözleşmeli olarak atanacağı duyurulmuştu. Edinilen bilgiye göre 20 bin kontenjan için 50 bin 728 aday başvuruda bulundu.

 

 

SONUÇLAR NEREDEN DUYURULACAK?

Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınavpuanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Daha önce yapılan açıklamaya göre atama sonuçları 23 Temmuz Pazartesi duyurulacaktı.Fakat MEB'den yapılan açıklamaya göre atamalar bir gün ertelendi ve 24 Temmuz Salı günü saat 11.00'de yapılacak. Atama törenine Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk da katılacak. 
Adayların puanlarının eşitliği hâlinde Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puan üstünlüğü dikkate alınacak, eşitliğin devamı hâlinde atanacak aday bilgisayar kurası ile belirlenecek.
Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen atama sonuçları MEB’in http://ikgm.meb.gov.trinternet adresinden açıklanacak.
Atama kararnameleri, il millî eğitim müdürlüklerine elektronik ortamda gönderilecek. Ataması yapılanların başvuruda belirttikleri elektronik posta adreslerine 7201 sayılı Tebligat Kanunu’na göre elektronik ortamda tebligat yapılacak.

ATANANLARDAN İSTENECEK BELGELER

MEB’in daha önce yaptığı ‘Sözleşmeli Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Duyurusu’na göre, sözleşmeli olarak ataması yapılan öğretmenlerden göreve başlama işlemi sırasında bazı belgeler istenecek. Bu belgeleri eksiksiz ibraz edenler, sözleşme yapılarak göreve başlatılacak; belgeleri eksik olanlar göreve başlatılmayacak.
Tebligatı beklemeden göreve başlamak isteyen öğretmen adayları, atandıkları il millî eğitim müdürlüklerine istenilen belgelerle başvurarak göreve başlayabilecek.
Elektronik Başvuru Formu’ndaki beyanlarla ibraz edilen belgeler il millî müdürlüklerince değerlendirilecek, göreve başlatılmasına engeli olmayanlar başlatılacak; tereddüte düşülenlerse değerlendirilmek için İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığı’na bildirilecek.
Sabıka sorgulama belgesinde “Adli sicil kaydı vardır” ibaresi bulunanlara ait sabıka sorgulama belgesiyle buna ilişkin mahkeme kararı temin edilerek İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığı’na gönderilecek. Bu adaylar hakkında MEB’in vereceği karar doğrultusunda işlem yapılacak.
Başvurusunda sağlık durumu yönünden görev yapmasına engel bir durumu olmadığını beyan etmekle birlikte, göreve başlama esnasında sağlık durumunun öğretmenlik görevini yapmasına engel oluşturacağı konusunda tereddüt oluşan aday göreve başlatılmayıp; yurdun her bölgesinde ve iklim şartlarında öğretmenlik yapabileceğine ilişkin tam teşekküllü bir hastaneden alacağı sağlık kurulu raporu istenecek.
Atamaları kendilerine tebliğ edilenler, tebliğ tarihini izleyen 15 gün içinde göreve başlayacak. Atanan adaylardan istenecek belgelerse şöyle sıralandı:
- Son altı ay içinde çekilmiş altı adet vesikalık fotoğraf,
- Mal bildirimi (il millî eğitim müdürlüklerinden temin edilecek),
- Elektronik başvuru formunun onaylı örneği,
- Başvuru esnasında ‘Pedagojik Formasyon Belgesi’ yerine resmi yazı ibraz edenlerden ‘Pedagojik Formasyon Belgesi’.
- Sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu.

ATAMASI İPTAL EDİLENLER BİR YIL BAŞVURAMAYACAK

Ataması iptal edilenler, bir yıl süreyle sözleşmeli öğretmenliğe atanmak için başvuruda bulunamayacak. Gerekli şartları taşımadıkları için atamaları iptal edilenlerle süresi içinde göreve başlamayanların yerine, sözlü sınav sonuçlarının kesinleştiği tarihten itibaren altı aylık süre içinde puan üstünlüğüne göre atama yapılabilecek.

Öğretmenlik 2018 atama tercih sonuçları açıklandı mı? MEB Sözleşmeli öğretmenlik tercih atama sonuçları öğrenme ekranı ilkatama.meb.gov.tr
Sözleşmeli öğretmenlik 2018 atama tercih sonuçları açıklandı mı? MEB Sözleşmeli öğretmenlik tercih atama sonuçları öğrenme ekranı ilkatama.meb.gov.tr erişe açıldı mı? Öğretmen atama sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sözleşmeli öğretmenlik atama belgeleri neler? BİLSEM Sözleşmeli öğretmenlik sonuçları nasıl öğrenilecek? soruların yanıtları için gözlar Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) gelecek açıklamada. MEB sözleşmeli öğretmenlik tercih başvuruları ataması yapılacak öğretmenler tarafından 20 Temmuz günü son buldu. Başvurularını tamamlayan adaylar sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçlarını bekliyor. Sonuçlar bugün MEB tarafından açıklanacak. Sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları bugün açıklanıyor. Binlerce öğretmen adayı MEB'den gelecek 'Sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları sorgulama' duyurusunu bekliyor. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 eğitim kurumunu tercih etmişti. Sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları 23 Temmuz 2018 (bugün) açıklanacak. MEB tarafından duyurulacak olan sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçlarının ardından öğretmen adayları MEB'in resmi sitesi üzerinden sorgulama yapabilecek. Ataması iptal edilenler, bir yıl süreyle sözleşmeli öğretmenliğe atanmak için başvuruda bulunamayacak. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen atama sonuçları, Bakanlığın http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacak. Atama kararnameleri, il millî eğitim müdürlüklerine elektronik ortamda gönderilecektir. Ataması yapılanların başvuruda belirttikleri elektronik posta adreslerine 7201 sayılı Tebligat Kanununa göre elektronik ortamda tebligat yapılacaktır. Sözleşmeli öğretmen olarak ataması yapılanlardan göreve başlama işlemi esnasında aşağıdaki belgeler istenecektir. İşte sözleşmeli öğretmenlik atamaları ile ilgili ayrıntılar...

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMA SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları için MEB'den henüz açıklama gelmedi. Sözlü sınav sonuçlarının ilanı, sonuçlara ilişkin itiraz ve atama sürecine ilişkin diğer hususlar daha sonra http://meb.gov.tr ile http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinden ilan edilecektir.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMA SONUÇLARI SORGULAMA

Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Adayların puanlarının eşitliği hâlinde KPSS puan üstünlüğü dikkate alınacak, eşitliğin devamı hâlinde atanacak aday bilgisayar kurası ile belirlenecektir.

ATAMA TERCİH SONUÇLARI - MEB GİRİŞ EKRANI

Binlerce adayın sabırsızlıkla beklediği Sözleşmeli Öğretmenlik atama sonuçları 23 Temmuz'da duyurulacak. 23 Temmuz'da sözleşmeli öğretmen adayları, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafınden düzenlenen atama tercih sonuçlarını "www.meb.gov.tr" internet adresinden öğrenebilecek.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GÖREVE NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Atamaları ken dilerine tebliğ edilenler, tebliğ tarihini izleyen 15 gün içinde göreve başlayacak.

Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 (yirmi) okulu elektronik ortamda tercih yapabildi. Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirdi. Adayların puanlarının eşitliği hâlinde KPSS puan üstünlüğü dikkate alınacak, eşitliğin devamı hâlinde atanacak aday bilgisayar kurası ile belirlenecek. Atama tercihleri de 17-20 Temmuz’da alındı. 23 Temmuz’da ise atamalar gerçekleştirilecek.Sözleşmeli öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından getirilmiş bir sistemdir. Devlet kadrolarının kontrol altına alınmaya çalışılması ve sürekli olarak öğretmenleri dinamik ve yenilikçi tutmaya çalışan sistemdir. Sözleşmeli öğretmen olarak görev alan kişiler görev süresince öğretmen performans puanı için sürekli olarak çalışmakta ve kendini geliştirmeye çalışmak zorundadır.

ATANAN 4+2 YIL ÇALIŞACAK

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması sonucu ataması çıkan öğretmenler atandıkları ilde 4 yıl süresince sözleşmeli olarak çalışacak. Her sene öğretmenlerle sözleşme yenilenecek. 4 yıl süresi sonunda öğretmenler kadroya alınacaklar. 2 yıl da kadrolu olarak çalışacak öğretmenler atandıkları yerde toplamda 6 yıl çalıştıktan sonra faklı illere tayin isteyebilecek. Eş durumu özrüne bağlı yer değiştirme isteyecek olan öğretmenler 4 yıl sözleşmeli oldukları için bu haktan yararlanamayacaklar. 4 yılın sonunda kadroya geçtikten sonra eş durumu tayin başvuru hakkı elde edecekler.

Adayların tercihleri doğrultusunda atamalar, alanlara göre tercih yapmaya esas puan üstünlüğüne göre Atama Takvimi’nde belirtilen tarihler arasında Bakanlıkça yapılacaktır.

Adayların tercihleri doğrultusunda tercih yapmaya esas puanların eşitliği hâlinde puanı fazla olan adaya öncelik verilecektir. Eşitliğin bozulmaması durumunda hizmet süresi az olan adayın atamasına öncelik verilecektir.

Eşitliğin devamı hâlinde atanacak aday Bakanlık tarafından gerçekleştirilecek kura ile belirlenecektir.

40 ve üzeri puan almış adaylardan ataması gerçekleşmeyenlerin puanları geçerliliğini yitirecektir. Atama sonuçları, Millî Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü resmî internet sitesinde ilan edilecektir.

GÖREVDEN AYRILMA GÖREVE BAŞLAMA İŞLEMLERİ

Öğretmenlere atama kararnameleri tebliğ edilerek görevden ayrılma ve göreve başlama
işlemleri 6- 17 Ağustos 2018 tarihleri aralığında tamamlanacaktır. Daha sonra öğretmenlerin ayrılma ve başlama işlemleri MEBBİS Atama Modülü’ne işlenecektir.

Atamaların Duyurulması ve Tebligat ile Göreve Başlama

Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen atama sonuçları, Bakanlığın http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacak. Atama kararnameleri, il millî eğitim müdürlüklerine elektronik ortamda gönderilecektir. Ataması yapılanların başvuruda belirttikleri elektronik posta adreslerine 7201 sayılı Tebligat Kanununa göre elektronik ortamda tebligat yapılacaktır.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN OLARAK ATAMASI YAPILANLARDAN İSTENECEK BELGELER

Sözleşmeli öğretmen olarak ataması yapılanlardan göreve başlama işlemi esnasında aşağıdaki belgeler istenecektir:

Bu duyuruda başvuru esnasında isteneceği belirtilen belgeler,
Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf (6 adet),
Mal bildirimi (il millî eğitim müdürlüklerinden temin edilecektir),
Elektronik Başvuru Formunun onaylı örneği,

Başvuru esnasında Pedagojik Formasyon Belgesi yerine resmî yazı ibraz edenlerden Pedagojik Formasyon Belgesi.

Sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu.

Ataması yapılanlar, bu bölümün “11.3.” maddesinde belirtilen belgeler ile birlikte atandıkları il millî eğitim müdürlüklerine başvurarak göreve başlama talebinde bulunacaktır. İstenilen belgeleri tam olarak ibraz edenler, sözleşme yapılarak göreve başlatılacak; belgelerinde eksiklik görülenler ya da belgeleri eksik olanlar göreve başlatılmayacaktır.

Tebligatı beklemeksizin göreve başlamak isteyen öğretmen adayları, atandıkları il millî eğitim müdürlüklerine istenilen belgelerle başvurmak suretiyle göreve başlayabilecektir.

Elektronik Başvuru Formundaki beyanları ile ibraz ettikleri belgeler il millî müdürlüklerince değerlendirilecek, göreve başlatılmasına engel hali bulunmayanlar göreve başlatılacak; göreve başlatılmasında tereddüde düşülenler ise değerlendirilmek üzere İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığına bildirilecektir.

Sabıka sorgulama belgesinde “Adli sicil kaydı vardır” ibaresi bulunanlara ait sabıka sorgulama belgesi ile buna ilişkin mahkeme kararı temin edilerek İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığına gönderilecektir. Bu adaylar hakkında Bakanlığın vereceği karar doğrultusunda işlem yapılacaktır.

Başvurusunda sağlık durumu yönünden görev yapmasına engel bir durumu olmadığını beyan etmekle birlikte, göreve başlama esnasında sağlık durumunun öğretmenlik görevini yapmasına engel oluşturacağı hususunda tereddüt oluşan aday göreve başlatılmayıp; adaydan, yurdun her bölgesinde ve iklim şartlarında öğretmenlik yapabileceğine ilişkin tam teşekküllü bir hastaneden alacağı sağlık kurulu raporu istenecektir.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GÖREVE NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Atamaları kendilerine tebliğ edilenler, tebliğ tarihini izleyen 15 gün içinde göreve başlayacaktır.

Göreve başlamayanlar hakkında yapılacak işlemler neler?

Belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın süresi içerisinde göreve başlayamayanlar ile belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebeplerle göreve başlamama hâli iki ayı aştığı takdirde bu kişilerin atamaları iptal edilecektir. Ataması iptal edilenler, bir yıl süreyle sözleşmeli öğretmenlik pozisyonlarına atanmak üzere başvuruda bulunamayacaktır.

Atama şartlarının taşımadıklarının anlaşılması nedeniyle atamaları iptal edilenler ile süresi içinde göreve başlamayanların yerine sözlü sınav sonuçlarının kesinleştiği tarihten itibaren altı aylık süre içinde puan üstünlüğüne göre atama yapılabilecektir.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİĞE REKOR BAŞVURU

MEB'in sözleşmeli öğretmenlik için açtığı başvurular yoğun ilgi gördü. 3 bin 806 kontenjan ayrılan sınıf öğretmenliğine 9 bin 567 kişi başvurdu. 1907 kontenjan verilen din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği için 5 bin 115 aday başvuru yaptı. İlköğretim matematik öğretmenliğine 1453 kontenjan ayrılırken, başvuru 3 bin 437 oldu.

Fen bilimleri-fen ve teknoloji öğretmenliğine 2 bin 925 kişi başvururken, kontenjan 1095'ti. 1450 kontenjan ayrılan Türkçe öğretmenliğine 3 bin 914; 2 bin 2 kontenjana sahip İngilizce öğretmenliğine 4 bin 307; 1676 kontenjan ayrılan okul öncesi öğretmenliğine 4 bin 575; 673 kontenjana sahip beden eğitimi öğretmenliğine ise 1848 kişi başvurdu.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN MAAŞLARI

Sözleşmeli öğretmenlik çıktığı günden bu yana hep tartışılmış, bu konuda bakanlık ağır eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Sözleşmeli öğretmenlikte onlarca sorundan biri de maddi olarak kadrolu öğretmenlerden daha bir gelire sahip olmaları. Esasında bu gelir farkı SGK'nın kesmiş olduğu %14'lük dilimden kaynaklanmaktadır. Tabi ki burada önlem almayan MEB sorumludur. Sözleşmeli öğretmenlerle kadrolu öğretmenlerin esas maddi farkı ek ders ücretlerinde olmaktadır. Maaşlar aşağı yukarı aynıdır, diyebiliriz. 2018 yılında sendika, BES, İlksan vb. gibi kesintileri olmayıp bekar olan bir sözleşmeli öğretmen;
İLK 6 AY NET MAAŞ: 3.136,90 TL
İKİNCİ ALTI AY NET MAAŞ: 3.252.56 TL Ücretlerini almaktadırlar.


Yorumlar (1)
    Google